İzmir’in Konak ilçesinde 28 Temmuz’da boşanma aşamasında olduğu eşi Deniz Özarslan tarafından silahlı saldırıya uğrayan, 31 Temmuz’da beyin ölümü gerçekleşen Ezgi Zerkin için hayatını kaybettiği hastane önünde protesto düzenlendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun düzenlediği eyleme Ezgi Zerkin’in annesi de katıldı.

Halk Tv’de yer alan habere göre; Ezgi Zerkin’in annesinin şunları söyledi:

“Benim çocuğumu devlet de korumadı. Kapıma geldiler, uzaklaştırması var dedim. Eşkalini verdim, adresini verdim. ‘Oğlum, evladım, benim kapımda işin ne?’ dedim. Geliyor, bağırıyor, küfrediyor, darbediyor, gidiyor. Çıkarsam beni de öldürür, kızımı da öldürür. ‘Sen neden benim kapıma geliyorsun?’ dedim. Görevli ne diyor biliyor musunuz? ‘Benim görevim bu, ben buraya gelebilirim. O senin kapından içeriye girerse o zaman müdahale edebilirim. Sen onu burada tut ki ben gelip yakalayayım.’

‘Devlette değişen hiçbir şey yok’

Ulan sen beni 112’ye bağlıyorsun. 112, ‘Hasta mısın?’ diyor. Diyorum ki ‘Polis istiyorum.’ Polise bağlanıncaya kadar bana müzik dinlettiriyor. Bu kurşun 24 saniyede beynine girdi kızımın. Adam 24 saniyede kaçtı. Ulan sen bana neyin müziğini dinlettiriyorsun? Bakın bunu tutuklayın. Savcılık da suç duyurum var. Karakolda suç duyurum var. Çankaya’daki aile içi şiddette suç duyurum var. Uzaklaştırmamı aldım. Kapıma geliyor akabinde. Arıyorum. İkisini dikiyorlar. Ekip geliyor, ekip gidiyor. Ekip sen bana neden geliyorsun ya? O adam bir alt sokağımda geziyor ya. Çünkü devlette değişen hiçbir şey yok.

‘Kadınlar tek tek gidiyor, sen nasıl devletsin?’

Herkes kendi havasında. Bir sandalye peşinde, bir iktidar peşinde. Ulan kadınlar tek tek gidiyor. Anaların canları yanıyor. Ocakları sönüyor bir kalleşin, bir kurşunuyla. Sen nasıl devletsin? Nasıl yakalayamıyorsun ya? İzmir çok mu büyük? Sen bu kadar mı basiretsiz bir emniyetsin? Günlerdir ben sana suç duyurusunda bulunuyorum. Siz benim ölümü de bulacaksınız. O zaman ne yapacaksınız?”

Etiketler:

, ,