Konut krizi gittikçe derinleşiyor. Son zamanlarda kiralık ev ilanlarında “fatura dahil” yazıldığı görüldü. Ev sahipleri kiralama kısa dönem olduğu için elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerin aboneliklerini kendi adına tutarken, kimi de bu yolla kiracıya tahliye ya da zam baskısında bulunuyor. Ev sahibinin istediği tarihte evden çıkmayan ya da istediği oranda zam yapmayan kiracının suyunu ya da elektriğini kesen ev sahipleri kiracıyı zor durumda bırakıyor.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’e konuşan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, kısa dönem kiralanan yazlık evlerdeki uygulamanın genele yayıldığını belirterek, “Kiracı sözleşme yapmak istediğinde emlak danışmanı veya mal sahibi yazılı sözleşme yapılmadığını, kiracının abonelikleri üzerine almasını istemediğini veya yazılı sözleşme yapılsa bile bir örneğinin kiracıya verilmeyeceğini şart koşuyor” dedi.

TAŞINMAZIN KULLANIMI ENGELLENEBİLİYOR

Emlak danışmalarının verdiği bilgiye göre, kimi ev sahipleri ‘fatura benim adıma kalsın, sen geldikçe ödeme yap’ derken, kimi de ortalama bir gider belirleyerek daha yolun başında kiraya ekliyor.

Kiraz, “Mal sahibi kiracı ile olan sözlü kira sözleşmesinin veya kiracıya örneği verilmeyen yazılı kira sözleşmesinin uzama dönemi geldiğinde, yasal artış oranı kapsamındaki artışı kabul etmediğinde, yani daha fazla artış talep ettiğinde kiracısının temel hizmetlerini kapatabilir. Kiracı yaşayabilmek için su elektrik ve doğalgaza ihtiyacı olduğu için de ya bu isteği kabul ediyor ya da tahliye ederek taşınmazı boşaltıyor. Mal sahibi kiracısının taşınmazı tahliyesini talep ettiğinde de yine aynı şekilde kiracı çıkmak istemediğinde aynı yöntemi kullanarak taşınmazın temel hizmetlerini kapatılıp taşınmazın kullanımı engelleyebiliyor.” diye konuştu.

Etiketler:

, ,