Geçtiğimiz günlerde “TL’ye sahip çıkma zamanı” diyerek satış uyarısında Piyasa Uzmanı İslam Memiş, gram altın ve dolar için yeni seviyeleri verdi. FED’in açıklanan ABD enflasyonundan sonra alacağı faiz kararı tahmininde bulunan Memiş, dolar ve ons altının eş zamanları yapacağı atakları verdi. İşte İslam Memiş’ten dolar ve altın için yeni tahminler.

DOLAR VE GRAM ALTINDA YENİ SEVİYELER GÖRÜNDÜ

GES duyurusundan sonra dolar kuru 16,80’lere geriledikten sonra tekrar 17 lira üstüne çıkmasıyla yatırımcılar düşüşlerin kalıcılığını sorgulamaya başladı. Piyasa Uzmanı İslam Memiş, dolar kurunun 16,80 bantlarında durması halinde kritik açıklamayı yaptı. Memiş, dolarda 17-18 seviyelerine dikkat çekerek, “Dolar kuru 16,80 kritik seviyesinin üzerinde kalıcı olursa 17 ve 18 TL rakamlarını görebiliriz” ifadelerini kullandı. Doların 18 seviyelerinde gelmesiyle gram altınında yükselişe geçeceğini belirten Memiş, “Gram altın 980 üzerinden kalması durumunda hedefimiz 1.050 lira” dedi.

“EMTİALAR BİLEREK BASKILANIYOR”

Açıklanan ABD enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde olmasından dolayı gözleri FED’in alacağı faiz kararlarına döndü. FED’in faiz kararları piyasaları derinden etkilerken, Memiş, FED’in 50’şer baz puanlık faiz kararının net olmadığını söyledi. Söylentiler 50 baz puan artışını gösteririken, İslam Memiş, FED kararlarına ilişkin şunları kaydetti:

“Beklentinin üzerinde açıklanan ABD enflasyonu, dolar endeksini 103 seviyesinden 104,26 seviyesine taşıdı. Bununla eş zamanlı olarak ons altın yükselişe geçerek 1.870 seviyelerini gördü. Birinden birinin ters korelasyonda olması gerekirken ikisi de birden yüzde 1 primli olarak haftayı kapattı. Fed faiz artırım sürecinin enflasyonu engelleme konusunda başarısız olduğu görünüyor. Bir yıldır da altın ve gümüş gibi emtiaları bilerek ve isteyerek baskılıyorlar.”

“ALTIN VE GÜMÜŞTE SAVAŞ VAR”

Yaşanan küresel kararlardan sonra emtialarında hızla yükselişe geçtiğini belirten Memiş, ”Tüm emtialar yüzde yüzden fazla değer kazanırken altın ve gümüşün pirim yapmasına izin vermiyorlar. Cuma günü yüksek gelen ABD enflasyon verisine rağmen dolar endeksi, altın ve gümüş aynı anda yarışıyorsa burada bir savaş var demektir.” yorumunda bulundu.

“PARA BASAN ÇOK ZARAR GÖRECEK”

Merkez Bankası’na atıfta bulunan Memiş, ”Bu durumdan en çok para basan en çok zararı görecek. Dolayısıyla en zararlı çıkan Fed olacak. Bu zarar da Fed’in makas değiştirmesine neden olabilir. İşte o zaman tut tutabilirsen altın ve gümüşü.” diye konuştu.

Etiketler:

, , , ,