Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 2013 yılındaki Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Ersamus Projesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmasında Ahmet Katıksız isimli vatandaşı rol aldığı sorumluluk projeleri nedeniyle övmüştü. Erdoğan Katıksız’ın Bingöl’deki 2003 depremiyle ciddi zarar gören il halk kütüphanesine dair çabalarıyla başlayan hikâyesini anlatmış ve takdir toplamasını sağlamıştı.

Katıksız dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ülkeyi terk ettiğini duyurdu.

“Buyurun koltuklar sizin!”

“Bugün itibariyle memuriyetten çekildim” diyen Katıksız, “Beni yönetenlerin liyakatsiz bir şekilde atandığı kadroların altında kendimi tüketeceğime dünyanın bambaşka bir coğrafyası olan Belçika’dayım. Buyurun koltuklar sizin!” diye konuştu.

Katıksız, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından örnek verilen Ahmet bıraktı” ifadelerini kullandı.

Katıksız görevi bırakma nedenlerini şu ifadelerle sıraladı:

“Olacağı bu”

Neden mi? İstisnai kadroyla hiçbir şekilde emek vermeyenleri getirip emek verenlerin başına atarsanız olacağı bu.

Ben her şeyi bilirim. Ben mükemmelim diyenlerin egolarını çekmektense duruşumu ortaya koyarım yeni bir hayat yaşarım dedim ve ailemle gittim.

Kınama cezasına tepki gösterdi

“Neye üzülüyorum? Televizyona dernek başkanı olarak çıkmış olmama rağmen saçma bir şekilde yediğim kınama cezasına. Hukuk ve adalet elbette itirazımla ilgili kararı verecektir. Ama unutmayın düşünceye vurduğunuz zincirlerle söylemleriniz uyuşmadığı vakit dünya ile rekabet olmaz.

“15 yıllık hikâyeye ara verdim”

“Türkiye’nin ilk AB projesiyle başlayan, Kalkınma Bakanlığı, GAP İdaresi, KOP idaresi ve TBMM’de devam eden 15 yıllık hikâyeye ara verdim.

Bundan sonra kalemimle daha özgür yazılar yazarken aynı zamanda siyasetin yapılan yanlışlarıyla mücadele edeceğim.

Gençlere seslendi

“Gençlerin hayalleriyle oynamaya kimsenin hakkı yok. Ben istedim oldu ve sizlerde buna uyacaksınız anlayışını hiçbir şekilde kabul etmedim ve etmem de.

Gelelim gençler size emin olun bundan sonra birlikte daha çok konuşacağız ve üreteceğiz.

En azından üretmeye engel olanlar, oturduğu koltukta hiçbir şey üretemediği için üretenlerle uğraşanlar, kendi bekası için kamunun personel ve makamını kullananlar artık bize engel olamayacak.

“Bu noktaya getirdiniz”

“Haydi buyurun bizimle uğraşa uğraşa bu noktaya getirdiniz.

Şimdi koltuklar sizin hadi inşa edin aldığınız yetkilerle bölgesel kalkınma süreçlerini.

Şimdilik bu kadar ama daha yazacak çok şeyimiz var.

“Gururluyum ve mutluyum”

“Bugün gururluyum ve mutluyum Oğlum Atlas’a yıllar sonra beni yönetme kapasitesi olmayanlara izin vermedim diyeceğim ve onurla bu istifanın imzasını taşıyacağım. Peki ya atananlar ne taşıyacak ne anlatacak? Bindikleri makam araçları, kestikleri kurdeleler ve makam koltuklarını mı?”