TÜİK verileri enflasyonu 75,50 olarak açıklarken ENAG ise enflasyonun yüzde 160 olduğunu belirtti. Yüksek enflasyon altında ezilen vatandaş ise ev giderleri hesaplarında kısma yoluna girdi. Bu önemlere esnaf ve lokantalar da katıldı. Geçtiğimiz günlerde boş baklavayla başlayan içi boş yiyeceklere boş gözleme de eklendi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden ise akımın seyrini değiştirecek bir paylaşım geldi. Bir öğrenci okulun yemekhanesinde yediği yemeği paylaşınca içi boş yiyecekler tartışması tekrardan gündemde yerini aldı. İçi boş dolma gönderisi paylaşan Efehan Çüre isimli öğrencinin paylaşımı kısa sürede sosyal medyada viral oldu. İşte YTÜ’den gelen ‘Hiçli’ dolma paylaşımı.

BOŞ BAKLAVA VE TOSTTAN SONRA ‘HİÇLİ’ DOLMA

Dolar kurunun artması, Rusya-Ukrayna savaşı ve yüksek enflasyon derken dünyada küresel kriz patlak vermeye başladı. Ülkeler yaşanan krizden dolayı yoğun önlemler alırken Türkiye’den de bir dizi paketler geldi. Asgari ücret ile çalışan vatandaşın elindeki maaş da enflasyon ile buharlaştı. Gıda, enerji, konut artışlarından dolayı cebindeki parayı kısan vatandaşa esnaf da katıldı. Maliyetlerin yükselmesiyle fiyat değişimine giden esnaf çareyi içi boş yiyecekler satmakta buldu.

YTÜ’DEN İÇİ BOŞ DOLMA PAYLAŞIMI

Boş baklava satışı ile gündeme gelen içi boş ürünler akımına gözleme ve tostta eklenirken ekonomik krizi gözler önüne seren içi boş yiyeceklere bu defa dolma da katıldı. YTÜ’de okuyan Efehan Çüre isimli genç, yemekhanede çıkan yemeği sosyal medya hesabından paylaştı. Hiçli dolma açıklamasıyla paylaşım yapan Çüre’nin gönderisi kısa sürede sosyal medyada en çok etkileşim alan gönderi oldu. Çüre içi boş dolmayı şu açıklama ile paylaştı:

“Ülkede popülerliği hızla artan içi boş yiyecekler akımına biz de katılmışız. Karşınızda YTÜ yemekhanesinden hiçli dolma, afiyet olsun”

Kısa sürede viral olan dolma paylaşımına çok sayıda yorum geldi. Yorumlardan bazıları ise şöyle;

‘Bunu benim çocuklar da yapıyor. İçini yiyip hiçini benim tabağa atıyorlar’

‘Dolma dediler dolmamış’

‘Boş baklava, boş tost, boş gözleme, boş içli köfteden sonra… Boş dolma… Bunu da gördük. #Hayaldigerçekoldu’

‘Hiçli dolma, AKP’nin öğrencileri, işçileri, emeklileri, kadınları, gençleri yoksullaştırma politikasının sonuçlarını çok güçlü bir biçimde özetliyor’

İşte YTÜ’den Efehan Çüre’nin hiçli dolma paylaşımı