Enflasyondan dolayı piyasalarda yaşanan yükselişler için müjdeli haberi veren İslam Memiş, Euro/Dolar paritesinin toparlanacağını, konut fiyatlarında indirime giden bir sürece girileceğini söyledi. 20233 yılına dikkat çeken Memiş, “Emlak fiyatları hız kesecek” yorumunu yaptı.

“KONUT FİYATLARINA İNDİRİM”

“TOKİ’nin mevcut projeleri olacak ancak bunların devamı için hazine arazilerinin satışı gerekecek. Bu yeni konutlar kısmen ev fiyatlarını indirmenin yanı sıra fiyatların yükselmesini de engelleyecek. 2023 Ocak ayı ile beraber enflasyon normalleşirse emlak fiyatları hız keseceğe benziyor.”

“EURO/DOLAR PARİTESİ TOPARLANABİLİR”

“Avrupa, Rusya’nın ambargosundan dolayı enerji krizi yaşıyor ve ekonomisi zor durumda. Rus parasının değeri arttı, Euro/Dolar paritesi düştü, daha da düşebilir. Ancak bunun geçici olduğunu düşünüyorum. Çünkü Avrupa Merkez Bankası tekrar faiz artırımına gidebilir. Ya Avrupa, Rusya ile ilişkileri normalleştirip ticaretini döndürecek ya da bu ekonomik yükü biraz daha hissedecek. Gelinen tabloda Avrupa üzerinde FED’in faiz artırımı etkili oldu, ikinci darbe ise enerji kriziydi. Avrupa, 50 ya da 75 baz puanlık faiz artırımına giderse Euro/dolar paritesi toparlanabilir.”

Etiketler:

,