Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta başında kabine toplantısı sonrası yaptığı “Bu iktidar faizi artırmayacaktır. Biz faizi düşürmeye devam edeceğiz” açıklama dolardaki, yükselişi hızlandırdı. Dolar 17.20 liranın üstüne çıkarak yeni rekorlara ulaşırken ekonomistlerden hükümetin politikalarına eleştiriler gelmeye devam ediyor.

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu, hükümetin doları dizginlemek için getirdiği Kur Korumalı mevduat üzerinden eleştiri yaptı. Verilen yüksek faize dikkat çekti.

Babuşçu Twitter paylaşımında “Kur Korumalı Mevduat’a 3 ay önce giren bugün yüzde 18 kazandı. Yıllık getirisi bileşik faizi ise yüzde 94 oldu. Ama biz faiz artırmadık. İnanan var mı?” ifadelerini kullandı.

BUGÜN SEÇİM OLSA BİLE TÜRKİYE 3 YILDA ANCAK TOPARLANIR

Öte yandan Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası yayınına konuk olan Babuşçu “Enflasyon çok hızlı yükselir. Yüzde 19’dan yüzde 75’e gelmesi 6 ay sürdü. Enflasyon çok inatçıdır, çok geç düşer. 6 ayda ulaştığımız noktaya belki de yüzde 75’lerden yüzde 19’lara geri gelmesi 3 yılımızı alabilir. Muhalefet iktidara gelse, yeni bir hükümet kurulsa ve seçimin ertesi günü ekonomi adına olumlu çalışmalar başlasa 3 yılda ancak toparlarız” dedi.

UCUBE BİR ÜRÜNLE YOLA ÇIKTILAR VE YOLDA TIKANDI

Prof. Dr. Şenol Babuşçu şöyle devam etti: “Kur korumalı mevduat sistemi adı altında bir şey yaptılar ama asıl yaptıkları örtülü faiz artışı. Kur korumalı mevdaut ile vatandaşa 3 ayda yüzde 20 getiri sağlıyorsunuz ve bunun yüzde 16’sı devlet hazinesinden, yüzde 4’ü bankalardan çıkıyor. Devlet hazinesi harcamadığı paraya faiz ödüyor. Eylül ayında faizi 4-5 puan arttırmadınız ama Aralık ayında faizi örtülü olarak getirdiniz. Bu da çözüm olmadı çünkü ucube bir ürün. Kurlar artsa bir dert çünkü maliyet artıyor, kurlar düşük kalsa vatandaş kur korumalı mevduata gitmeyecek parasını çekip döviz alacak. Ucube bir ürünle yola çıktılar ve yolda tıkanma başladı. Şimdi yine ne yapabiliriz diye düşünmeye başladılar ve kura da müdahale edemiyorlar çünkü ellerinde döviz rezervleri istedikleri kadar yok. Halkın dövize yönelimi arttı.

İKTİDARIN DEĞİŞMESİNDEN BAŞKA ÇARE YOK

Güven yok ve güven olmadan ekonomi başarılı olmak mümkün değil. Merkez Bankası başkanı sayın Nebati’ye güven yok. Bu kişiler Türkiye’nin ekonomisinin başındaki kişiler, enflasyonu önleyebilecek kişiler. Bu saatten sonra ne yapsalar çare yok. İktidar değişiminden başka çare gözükmüyor. Hükümetin şu anki amacı; kazasız belasız çok yüksek kur sıçraması olmadan götürebilmek ve bunu da götürebilmeleri için 100 milyar Dolara ihtiyaçları var. Eğer bu paraya Arabistan ya da Katar gibi yerlerden bulup getirebilirlerse seçime kadar dövizde büyük sıçrama olmadan kontrollü götürebilirler eğer ki parayı bulamazlarsa Türkiye ekonomisi daha derin bir krizin içerisine sürüklenir gibi duruyor.

Etiketler:

, , ,