Enflasyon dünyada hızla artış gösterirken, Türkiye’de ise 3 haneli rakamlara doğru ilerlemeye başladı. Dolara yapılan BDDK hamlesi kısa süreli düşüşlere neden olurken, Kurban Bayramı’nda tekrardan dolar 17 liraya yükseldi. Elinde yatırım aracı olarak dolar tutunlar ise ileriki süreçte neler olacağını merak etmeye başladı. Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer enflasyon rakamları ve doların göreceği seviyeleri yeni yayınladığı Youtube videosunda sırayla açıkladı. İşte o değerlendirmeler.

“YAKINDA EKMEK TAKSİTLE ALINIRSA ŞAŞIRMAYIN”

“Zor bir dönemdeyiz. Özellikle resesyon ve stagflasyon artıyor. Car açık ve ödemeler dengesinde problemler olacak dolar yukarı çıkmaya devam edecek. Amerikan dolarına olan eğilim artıyor. Enflasyonun hızının yavaşlaması pek mümkün değiş. Düşmesi zaten imkansız. Gıda ürünlerinde enflasyon artmaya devam edecek. Otobüs firmalarıyla taksitle bilet almaya başladı. Yakın ekmeği taksitle alırsak şaşırmayın. Yoksulluk sınırının 20 bin lira olduğu ülkede asgari ücret ile övünenler var. Açlık sınırı değil yoksulluk sınırı baz alınmalı. Dolar Euro Sterlin aslında bir sonuç. Ülkenin ekonomisin yanlış yönetilmesi. Para politikalarıyla işi kıvırmaya çalışıyorlar. Dola 20 olsa ne olur 50 olsa ne olur. Yoksa her şeyi kendin üretiyorsan doların pahalı ve ucuz olması denen bir şey yok. Eğer ülkede para birimi düşmüşse sen ülkeyi çoktan satmışsındır. Bu serbest sistem değil vahşi bir sistem. “

EYLÜL SONRASI DOLAR KONTROLDEN ÇIKABİLİR

“Amerika’daki faiz artırımları daha sert olacak. 100 baz puanlık faiz artırımı bile gelebilir. 75 dediğimde hadi be demişlerdi. Bu sene 4,5-5 ile faizler kapatabiliriz. Amerika’da çift haneyi koklatan bir rakam gelirse ara faiz artırımı bile yapabilir. En büyük zararı gelişmekte olan ülkeler en başta Türkiye yaşayacak. Çünkü Türkiye her anlamda ayrıştı. Yurt dışından borç bulunursa üzerine 8 puan demek. Elinizdeki dövizi tutmaya çalışmak gerekli. Bu olmayınca yurt dışındaki parada kaçar. Eylül’den sonra kış gelecek. Uluslararası piyasalar açılacak. Türkiye’yi tetikleyen olaylar olacak. Yaz aylarında enflasyonlar nispeten düşüktür. Eylül-Ekim-Kasım aylarında 22 civarındaki doların hızla artış kaydedeceğini göreceğiz. 24 seviyelerine doğru gidecek. Hele ki Aralık’ta foyamız ortaya çıkarsa daha da kontrolden çıkabilir.. Allah sonumuzu hayır etsin. Kur korumalıdan gelen enflasyonla gider. Ama bir bakarsın benzin 60 lira olmuş. Bir yerlerde birilerine kıyak geçiyorsa o devletin değil vatandaşın cebidir. Bu ülkede demokrasi ile gelen demokrasi ile gider.”

Etiketler:

,