Dolar Haziran ayı itibariyle 17 seviyesine girdi, gram altın isse 1000 lira bandını kırarak yükselişine devam ediyor. Döviz ve altın kurunda yaşana yükselişin aksine borsada ufak yönlü inişler yaşandı. Hisse senedi alan vatandaşlar tedirgin olurken, Piyasa Uzmanı Tunç Şatıroğlu, yükseliş trendinin bozulmadığını söyledi. Altın ve dolar al-sat yapacaklar içinse yeni uyarılarda bulundu. İşte Tunç Şatıroğlu’ndan yeni piyasa değerlendirmesi.

BORSADA CİDDİ DÜŞÜŞ

Borsada 8 Haziran tarihinde ciddi düşüşler yaşandı. Yatırımcılar ise bunun nedenini araştırmaya başladı. Yaşanan yüzde 4’lük düşüş yatırımcıyı tedirgine ederken, Piyasa Uzmanı Tunç Şatıroğlu ise yükselen trendinin henüz bozulmadığını ifade ederek direnç ve hedef bantlarının artık bittiğini Yönün yukarı olduğunu söyledi. Şatıroğlu, borsadaki düşüşe ilişkin, “Borsa’da sert bir düşüş oldu. Özellikle saat 5’ten sonra oldu. Sonra az bir toparlanma oldu. Peki neden böyle bir şey oldu? bilmiyorum. Ama yükselen trend bozulmuş değil.” diye konuştu.

“HEDEF VE DİRENÇ BİTTİ YÖN YUKARI”

Dolarda ki yüzde 2’lik yükseliş için faiz artırmadan düşme olanağının olmadığını belirten Şatıroğlu şunları kaydetti.

“Dolar/TL’de ise yükselişin olmasını bekliyorduk. Oldu bu. Doların daha gidecek yolu var. Ve bozdurmayın. Alayım mı? diyenler. Alın. TL’nin varsa alın. Dolarda çıkacak borsa da çıkacak. Faiz artırsalar da bu saatten sonra bir şey değişmez. Faiz artışı olmadan çözüm de olmaz. Ekonomi kadrolarını değiştirmeleri gerek. Kovduğunuz adamları geri getireceksiniz. Nağci Ağbal gibi. Gram altın ve gram gümüşü olanlarda bozmasınlar. Aralık ayındaki müdahale olur mu bilmiyorum.? Hedef ve direnç bitti. Yön yukarı.”

ONS ALTIN AMERİKAN ON YILLIKLARINA BAĞLI

Amerikan on yıllıklarını değerlendiren Şatıroğlu, ons altın ve ons gümüşün yükseliş yaşamasının Amerikan on yıllıklarına bağlı olduğunu belirterek, “Ons altın ve ons gümüş tarafında pozitif bir durum yok. Ons altında biraz yükseliş var. Bunlar kalıcı olmuyor. Aldanmamak lazım. Amerika on yıllıklar düşüş görmeden ons altın ve ons gümüşte yatay seyir bozulmayacak. ” dedi.