Dolar ve altında tarihi zirveler yaşanırken, Piyasa Uzmanı Tuna Kaya’dan ‘İflas’ uyarısı geldi. Dolar ve altının durdurulamaz bir bir yöne girdiğini ifade eden Kaya, korkunç tabloyu gözler önünde serdi. İşte Tuna Kaya’dan önümüzdeki dönemlerde yaşanacak olan piyasalar durumu.

EKONOMİDE BÜYÜK İFLAS KAPIDA

Doların 17 TL’ye ulaşmasından sonra ekonomide dengeler bozulurken, Süper Bono iddiaları da ortaya çıktı. Kur müdahalesi olarak ortaya atılan Süper Bono iddiaları sonrası Borsa’da yüzde 4’lük bir düşüş yaşanırken, dolar ve gram altında yükseliş devam ediyor. Yaşanan tarihi yükselişleri ekonomide iflas diye değerlendiren Piyasa Uzmanı Tuna Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz düşürme mesajlarının da kurdaki yükselişe neden olduğunu ifade etti. “Tarihi iflas eşiğine geldik” diye Kaya, ekonomideki durumu şöyle değerlendirdi:

“Dolar tekrardan çığırından çıktı. Kurda yüzde 30’lara yakın bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Bu da Hazine’ye önemli bir yük getirdi. Yine düşük faizle piyasaya para pompalanması, dış borçlar, eriyen Merkez Bankası rezervleri gibi tüm bunlar ekonomide iflasın göstergesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirme mesajları doları yine yükseltti.”

TÜRKİYE İÇ VE DIŞTA SIKIŞTI

Türkiye’nin içerden sıkıştığını belirten Kaya, dış ekonomide de finansal sorunların baş gösterdiğini ifade etti. Dolar kurunu baskılamak için çıkarılan Kur Korumalı Mevduatın artık işe yaramadığını söyleyen Kaya, Süper Bono iddialarını da değerlendirdi. Süper Bono’nun kur üzerinde geçici bir etkisinin olabileceğinin altını çizen Kaya, Merkez Bankası’nın para basma olayının devam etmesi halinde kurun yukarı yönlü ataklarının da devam edeceğini ifade etti.

“DOLARDA 21 TL’NİN ÖNÜ AÇILDI”

Doların 6 ayda büyük bir sıçrayış yaşadığını belirten Kaya, Dolar için kritik seviyeyi verdi. Dolarda 17,17 ila 17,50 seviyelerinin önemli direnç seviyelerini olduğunu ifade eden Kaya, bu bant aralığında doların tutulmaması halinde 21 seviyelerinin geleceğini söyledi. Süper Bono’nun da bu durumda etkili olmayacağını belirten Kaya, Allah yardımcımız olsun diyerek şunları kaydetti,

“Dolar/TL’de 21 TL’nin önü açıldı. 21 TL’den sonra başka seviyeleri konuşacağız. Tabiri caizse bu uçurum. Önemli tedbirler alınamazsa kurdaki yükselişleri durdurmak çok zor. Faizi düşüreceğiz söylemleri doların altındaki ateşi harlıyor. Yanan ateşin üzerine sürekli benzin atılıyor.”

Etiketler:

, , , ,