Dolar 16 barajını kırarak 17,30 seviyelerine dayandı. 6 ayda büyük bir hamle yapan dolar kuru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirme açıklamalarından sonra tarihi sıçrayışını yaptı. Piyasa Uzmanı Tuna Kaya’nın geçtiğimiz günlerde dikkat çektiği direnç seviyesini aşan dolar, yatırımcıları da tedirgin etti. Peki doları düşürecek hamle gelecek mi? Tuna Kaya tüm bunları Youtube kanalından yanıtladı. İşte detaylar.

“TARİHİ İFLASIN EŞİĞİNE GELDİK”

“Tarihi iflas eşiğine geldik. Dolar tekrardan çığırından çıktı. Kurda yüzde 30’lara yakın bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Bu da Hazine’ye önemli bir yük getirdi. Yine düşük faizle piyasaya para pompalanması, dış borçlar, eriyen Merkez Bankası rezervleri gibi tüm bunlar ekonomide iflasın göstergesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirme mesajları doları yine yükseltti. Türkiye içerden sıkıştığı gibi dışardan da dış finansal sorunlar yaşıyor. “

“SÜPER BONO İLE GEÇİCİ ÇÖZÜMLER OLUR”

“Kur Korumalı Mevduat’ın artık etkisi bitti. Süper Bono tarzından bir şey çıkarırlar mı bilmiyorum ama bu da geçici anlamda kur üzerinde baskı oluşturulabilir. Merkez Bankası’nın sürekli para basması bitmedikçe, kurda yukarı yönlü hareket devam edecek. Erdoğan, Kabine toplantısında faiz konuşmaları sonrası kurda sıçramaları görüyoruz. Hemen her gün faiz konusunda konuşuyordu. O sıralarda kur her gün 1 TL artıyordu. Dolar Kur Korumalı Mevduat ile 14 seviyesine geldi. 6 ayda kur yeniden eski seviyelere yaklaştı.”

“DOLAR 21 SEVİYELERİNE GİDER”

“Dolar 17,17 bandı ile 17,50 arasında tutulmazsa 21 seviyesine gider. Süper Bono çıkarsalar da çok etki etmeyecek. Bu da yüksek faiz demek. Yüksek faiz siyasiler için iyi olmayacak. Dolar/TL’de 21 TL’nin önü açıldı. 21 TL’den sonra başka seviyeleri konuşacağız. Tabiri caizse bu uçurum. Önemli tedbirler alınamazsa kurdaki yükselişleri durdurmak çok zor. Faizi düşüreceğiz söylemleri doların altındaki ateşi harlıyor. Yanan ateşin üzerine sürekli benzin atılıyor. Allah yardımcımız olsun.”

“Halkın mevcut politikalar üzerinde etkisi olmazsa başına bunlar gelir. Halk denetim yönünde güçlü olmalı. Hangi iktidar gelirse gelsin başımıza bunlar gelecektir”

Etiketler:

, , ,