Piyasa Uzmanı Tuna Kaya, ABD enflasyon verilerinin piyasalara etkilerini değerlendirdi. Piyasalar yangın yerine döndü diyen Kaya, gram altın ve dolar içinse kritik açıklamalarda bulundu. İşte Tuna Kaya’dan yeni piyasa değerlendirmesi.

PİYASALAR YANGIN YERİNE DÖNDÜ

“ABD enflasyonu geldi. Piyasalarda yangın yeri var. ABD enflasyonu 40 yılın zirvesini gördü. FED önemli adımlar atacaktı. Ama düşüş olmadı. Çekirdek enflasyonda da yükseliş oldu. Enerji fiyatları da yükseldi. Emtia fiyatlarının yükselmesi de etkili. FED 3 tane 50 baz faizi artırma yönünde fiyatlama yapıyor. Piyasalarda böyle bir beklenti oluştu. Bu beklenti de mevcut yangını arttırmış durumda. ABD enflasyonda 8,3’tü beklenti yine bu yöndeydi. ABD enflasyonu adım adım yükselmesine devam ediyor. Artan enflasyon küresel bazda risk iştahını düşürüyor. Ve borsalarda önemli satışlara neden oldu. Dolar endeksi yeniden 104,93 seviyesinde gidiyor. Bu gelişmekte olan ekonomilerde korku yaratıyor. Euro/Dolar paritesinde düşüş yaşandı. Borsalar kıpkırmızı oldu”

GRAM ALTININ KADERİ ONS ALTINDA

“Altın gelen yüksek enflasyon etrafında yeniden yükselmeye başladı. 1830’a gerilemişti ama 1850 seviyesi aşıldı. Dolar/TL’de ise dalgalı hareket sürüyor. 16,95 seviyesinde seyrederken, Euro bölgesinde 17,85’e geriledik. Euro/ Dolar paritesinin düşmesi etkili oldu. Her ne kadar dolarda düşüş olsada ons altındaki yükseliş gram altını destekliyor. Gram altının 1000 lira üzerinde kalmasını sağlıyor. Borsada 2526 seviyesine geldik. Borsada yükselen trend önemli. 2485’in kırılması borsa açısından iyi olmayacak. Ekonomik önemler borsayı da baskıyı oluşturdu. ABD enflasyon verisinin gelmesi de bu durumu artırdı.”

FED’TEN KRİTİK FAİZ HAMLESİ GELEBİLİR

“ABD’nin enflasyon verisi piyasalarda gerçekten bir yangın oluşturdu. Çünkü FED 2 kere faiz artırdı. Sonrasında bir ara verebilirdi. Son gelen veriden sonra FED’in yine faiz artıracağı küresel anlamda risk artırıyor. Dolar endeksinin 104 seviyesinde. Bu seviyenin aşılması piyasalardaki kaygıyı artıracak.”