Dolar kurunu 17 lira seviyelerine dayanmasıyla, Süper Bono iddiaları ortaya atılırken, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edileceği duyurusu geldi. Açıklamadan sonra dolarda kısa süreli bir düşüş yaşanırken, elinde döviz bulunduranlar tedirgin bir sürece girdi. Peki DİBS nedir? DİBS döviz kurunu nasıl etkileyecek? Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, DİBS’e dair soruları yeni yayınladığı videosunda örneklerle açıkladı.

DİBS İLE NE AMAÇLANIYOR?

15 Haziran 2022 tarihinden itibaren başlanacak olan GES projesi sonrası ekonomistler ve piyasa uzmanlarından açıklamalar gelmeye başladı. Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer ise Merkez Bankası’nın rezervlerinin çöktüğünü ifade ederek, “Vatandaştan TL borçlanacaklar” değerlendirmesini yaptı. GES’i örnekler ile anlatan Geçer, “Kupon ödemeli senet verecekler” diyerek yatırımcıyı uyardı. İşte detaylar.

“KASADA PARA KALMADI VATANDAŞTAN TL BORÇLANACAKLAR”

“İlginç bir şey oldu. Dolar 16,80’lere kadar düştü dolar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sayın Nebati açıklamasından sonra Dolar 17,21 seviyesine tekrar döndü. Herkes Süper Bono bekliyordu. İşte bu durum Süper Bono. Biz bir şey açıklayacağız diyorlar. İnsanlar beklenti içerisine girdi. Sonrasında Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Senedi geldi. Neden getirildi? Neden? Vatandaştan TL olarak borçlanmaya çalışıyorlar. Çünkü kasada para kalmadı. Kur şoklarına emin adımlarla ilerliyoruz. Hala para politikalarıyla işi düzeltebileceklerini sanıyorlar.”

“1 DOLARI OLAN MERKEZ BANKASI’NDAN DAHA ZENGİN”

“Dövizi 12’lere düşürdükleri an politik bir başarı kazanacaklarına inanıyorlar. 20 Aralık’ta gol yiyenler kendi seçmenleri. Bu insanlar şimdi 2. defa kaybetmiş insanlar. Biz artık kurumlardan borç alamıyoruz. Yabancılardan da alamıyoruz. Bütçe açığından dolayı TL’ye ihtiyacımız var. Kupon ödemeli senet verecekler bize. Yani kağıt dağıtacaklar. Esas hikaye şu. Merkez Bankası rezervleri çökmüş durumda. 1.7 milyar dolar geriledi. Net döviz rezervimiz 10 buçuk milyon dolara indi. Kasadaki para eksi 52,8 milyar dolar. Cebinizde 1 dolar var mı? Merkez Bankası’ndan daha çok döviz rezervine sahipsiniz. 1 doları olan Merkez Bankası’ndan daha zengin. Bunun tek nedeni para politikaları ile düzeltecekler sanmaları. Enflasyonu da patlattılar. Arjantin’in önündeyiz. Önümüzde Venezuela var. Bu kafayla devam edersek onu da sollayacağız.”

DİKKAT! “DİPS İLE DÖVİZ BOZDURACAKLAR”

“Devlet diyor ki ben size senet vereceğim. Doların bozdurup getirirsen hatta bozdurma şartını da sunabilir. Örneğin, 100 dolarını götürdün.100 dolar şu anki kurla 1715 lira. Bunu bana yatıracaksın deyip karşılığında yüzde 70 faiz verecek. Yani 3 aylık faiz. Biz faiz artırmayacağız diyorlardı. Ülkeyi yönetenler tek faizin politika faizin olduğunu düşünüyorlar. Bu en etkisiz faiz. Politika faizlerini 14’te tutup faizi artırmıyoruz diyorlar. Örneğin, Enflasyon rakamının üzerine yüzde 16 faiz koyacaklar ve yüzde 86 verecekler. Bununla herkesin koşa koşa gideceğini sanıyor. Bir kere yabancı böyle bir faiz ortamına girmez. Bu kırılganlığın dibi. Ekonomi çortladı. Bir yerden para bulamıyor. Vatandaştan toplamaya başladılar. Herkes dövizini bozdurunca dolar düşecek. Aslına kafa buydu. Günün sonunda bu resmi bir itirafıdır. Sistemin çöktüğünün itirafıdır. Bende kur patlasın istemiyorum. Mümkün oldukça bu saatten sonra dikkatli oldun”

Etiketler:

, , , ,