Piyasa Uzmanı Tuna Kaya, ABD enflasyon verilerini ve 15 Haziran’da açıklanacak FED faiz kararlarının piyasalara etkisini değerlendirdi. Piyasalarda son 50 yılın en büyük şokunun yaşandığını ifade eden Kaya, ekonomilerdeki resesyona dikkat çekti.

KRİPTO PARALARDA BALYOZ ETKİSİ

“Bu hafta çok kritik. Merkez Bankalarının faiz kararları olacak. Dolarda bıçak sırtı. Yeni bir iflas yolda. İngiltere’den yeni veriler geliyor. Özellikle üretici fiyat endeksi ABD tarafından gelecek. Bu enflasyonu artırabilir. Geçen Cuma açıklanan enflasyın 8,6 seviyesinde yükselmişti. 15 Haziran’da kritik bir toplantı var. FED’in faiz kararı açıklanacak. FED’in söylemleri çok önemli. FED Haziran ve Temmuz aylarında 50’şer baz puan artıracaktı. Beklentilerin yüksek gelmesi piyasaları gerdi. Ama Temmuz ayında FED 75 baz puan artırımı yapabilir. Bunlar sıkılaşma demek. Ekonomilerde resesyon riski söz konusu. ABD dolarına sahip merkez bankasındaki bu durum diğer ülkeleri etkileyecek. Bu durumlar kripto paralarda da balyoz etkisi yarattı. ABD dolar endeksi 105 seviyesinde yükseldi ve piyasalarda alarm çalmaya başladı. Korku endeksi 30 seviyesini aştı. 33 şuan. Petrol geriledi ama yükselişine devam etti.”

50 YILIN EN BÜYÜK ŞOKU

“Euro/Dolar paritesi düştü. Hem ons gümüş hem ons altın tarafında düşüş yaşandı. Emtiada 50 yılın en büyük şoku yaşanıyor. Bu 1970’li yıllarındaki şoka benziyor. Türkiye’nin CDS’leri tarafında artık 800’lü seviyelerdeyiz. Türkiye’nin CDS’leri iflas noktasına geldi. Türkiye yüzde 37 anlamında dışarda iflas riski taşıyor. Türkiye dış borçlarını ödeme sorunu yaşayabilir. Bu dövizlerde sert hareketlere neden olacak. Dolarda baraj oluştu. 17,20 seviyesinden sonra bant oluştu. Yeni baraj 17,20 seviyesi. 17,17 ile 17,50 seviyesi kritik alandı. Öncelikle 17,24 ile 17,50 seviyelerini takip edeceğiz. Bundan sonra 18 üstünden sonra 21-21 aralığı. Sonrasında dolarda korkunç bir durum görebilir. Kaotik bir durum var. Dolarda büyük bir şok diyebiliriz.”

GRAM ALTIN 1200 LİRAYI GÖRECEK

“Ons altın geriliyor. Buda FED’in sıkılaşma eğilimleri ons altın ve gümüşü baskılıyor. Yılın son çeyreğinden sonra artık muhasebe yapılacak. Reel faizler eksi kaldığı sürece altın ve gümüş güvenli liman olacak. Ons altın yıl sonunda 2000 seviyesini aşacağız. Gram altında durum daha iyi. Bunun nedeni doların yükselişi. 1200 liralı seviyeleri kurun yükselmesiyle görebiliriz. 1059 seviyesi direnç seviyesi. “

Etiketler:

, , , ,