FED’in 15 Haziran Çarşamba günü alacağı faiz kararının piyasalara olası etkisini değerlendiren Piyasa Uzmanı İslam Memiş, FED’in Amerika enflasyonundan dolayı makas değişimine gideceğini ifade etti. Faiz artırmada yatay bir sürece geçildiğini belirten Memiş, dolar ve altının bu süreçte göreceği seviyeleri de açıkladı.

YATIRIM YAPAN SABIRLA BEKLESİN UYARISI

FED’in şahin tonlamalarına devam etmeyeceğini belirten İslam Memiş, küresel piyasalarda şu an panik havasının oluştuğunu söyledi. Dolar endeksinde yukarı yönlü hareketlerin FED’in agresif tavır oluşturacağı ihtimallerinden kaynaklı olduğunu vurgulayan Memiş şunları söyledi:

“Bugün dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketler, Fed’in daha agresif bir faiz artırım süreci uygulayacağı ihtimalleri euro/dolar, sterlin/dolar, kripto para ve diğer emtialarda sert düşüşlere neden oldu. Yükselen bir enflasyona rağmen dolar endeksi 104,60 bandında kalıyor. Bunun anlamı Fed’in daha da şahinleşebileceğidir. Bu beklenti Bitcoin’de yüzde 19’lük bir değer kaybına neden olurken 23 bin dolar seviyesine geriledi. Her ne kadar düşüş devam etse de bu tarafta yatırım yapan vatandaşın sabırla beklemesi gerekiyor.”

DOLARDA KRİTİK SEVİYE AŞILDI

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir ekonomi paketi açıklayacağının altını çizen İslam Memiş, bu paket sonrasında geri çekilmeler yaşanacağını ve bu düşüşlerin kalıcı olmayacağını belirtti. Dolar için kritik seviyeleri veren İslam Memiş, “Dolar kuru 16,80 kritik seviyesinin üzerinde kalıcı olursa 17 ve 18 TL rakamlarını görebiliriz. Gram altın için ise 980 üzerinden kalması durumunda hedefimiz 1.050 lira” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM NE? GRAM ALTIN NE KADAR OLDU? DOLAR NE KADAR?

Dolar 14 Haziran 2022 Salı gününde 17, 27 seviyelerinden işlem görürken, Euro ise 18,10 seviyesinden alıcının karşısına çıktı. Gram altın ise 1000 lira bandını müdahalelere rağmen kırarak 1011 liraya ulaştı. Borsada ise yüzde 3’lik düşüş devam ediyor.

Etiketler:

, , ,