Merkez Bankası’nın sabit faiz kararında kalması sonrası köşesinde dolar yatırımcıları için uyarılarda bulunan İslam Memiş, özellikle haftanın son kapanış günü olan 22 Temmuz 2022 Cuma gününe dikkat çekti. Satış yapmak isteyenler için önemli taktikler veren Memiş, doların direnç göstereceği seviyeyi de verdi.

DOLARDA 17,80 DİRENCİNE DİKKAT

Doların direnç seviyesin, veren İslam Memiş, Pariteye işlemine dikkat çekerek daha avantajlı olduğunu söyledi. Dolar kurunun yükselişinin iyi olmadığını ifade eden Memiş, “Teknik olarak 1,00-1,0450 aralığını takip etmekte fayda var. Orta ve uzun vade için düşük, kısa vade için belirsiz bir süreçten geçiyor. Döviz yatırımı için dolardan daha avantajlı olduğu görülmekte. Merkez Bankası’nın faizlerde bir değişikliğe gitmeyeceği fiyatlanıyor. Dolar/TL kuru 17,60 lira direncini yukarı yönlü zorluyor. Dolar endeksinin 106 seviyesine gerilemesi, Euro dolar paritesinin 1,0250 seviyesine yükselmesine rağmen dolar/TL kurunun yükselişi iyi değil. Yukarıda 17,80 lira direnci var” ifadelerini kullandı.

YARINI BEKLEYİN!

Doların yükselmesiyle satış kadar alış içinde uygun zaman bekleyenlere için önemli bir tarih veren Memiş, Merkez Bankası’nın faiz kararıyla beraber oluşan fiyatlanmanın beklenmesi gerektiğini söyledi. Bundan dolayı 22 Temmuz Cuma gününe dikkat çeken Memiş, “17 lira seviyesinin üzerinden maliyet yapar mıydım? Hayır. Çünkü karşısında değer kaybetmiş diğer para birimleri daha avantajlı. Ancak bu ihtimal mantıken çok riskli. Yarın merkez bankalarına odaklanacağımız, etkilerinin hem yarın öğleden sonra hem de Cuma günü göreceğimiz bir fiyatlamaya hazır olmak gerek.” dedi.

Etiketler:

,