Haziran ayına büyük bir hareketlilikle giren piyasalarda ani iniş-çıkışlar devam ediyor. Dolar 18 lira trendine doğru giderken, gram altında ise müdahalelere rağmen büyük bir direnç yaşanıyor. Peki elinde altın ve dolar bulunduranlar ne yapmalı? Gram altın düşecek mi? Dolar 18 lirayı görecek mi? İşte Selcoin’den herkesi şoke eden o tahminler.

“DOLAR BULMAKTA ZORLANACAĞIZ”

FED’in 75 baz puan artışının piyasalarda önceden fiyatlandığını belirten Selcoin, ileriki süreçlerde enflasyonu düşürmek için yapılan hamlelerin yetersiz olacağını söyledi. Borsa ve kripto piyasası için riskli değerlendirmesinde bulunan Selcoin, gram altın içinse güvenli liman açıklamalarını yineledi. Yaşanan faiz artışları ve enflasyon oranlarından dolayı Amerika’da dolar kıtlığı yaşanacağını ifade eden Selcoin, faizlerin kademeli olarak yükseltilmeye devam edeceğini söyledi. Dolar kıtlığının patlak verdiğini belirten Selcoin, “Dolar bulmakta zorlanıyoruz. Piyasa dolar yok diye dolar yükseliyor. Dolar almakla alakası yok. Vatanını sevip dolarını bozdun demek doğru değil. Fikrim döviz ve altında çatır çatır yükseliş devam edecek. Emtia grubunda en güvenli ürün gram altın. Bunlar en çok kazandıran ürünlerdir. Borsalarda ise sallantı devam ediyor. Doların bozdurulması ile dolar düşer mi? Belki bir kaç gün.” ifadelerini kullandı.

FED FAİZ SİLAHINI GÜÇLENDİRİYOR

FED’in 75 baz puan artışından sonra 100 ve 125 puan artışlarına gideceğini iddia eden Selcoin, ” Alım gücünde bir balon var. İlk gelecek enflasyon verilerinde iyileşme olamazsa bir sonraki faiz kararı 100-125 olabilir. Bu dolar kuru için büyük bir risk olacak. Gram altın 1000 lira seviyesini korumaya devam ediyor. Kısa vadeli alımlar için fırsat doğurabilir. Aşağı sarkarsa yeni alıcıları toplayabilir. Ama ben garanti vermiyorum. Dolar/TL’de güçlü duruş devam ediyor. Makul bir alan oluşmuş olması lazım. FED’in haberi sonrası dolar yukarı doğru yükselmeye devam ediyor. 20 liraya yükselmeye devam ediyor. 16,90-17 seviyesi destek haline geldi. FED haberlerine rağmen gümüş ons ve altın ons destek seviyelerinde olmaya devam ediyor. Borsa İstanbul ise 2500 seviyesinde dikkat çektim. Alta sarkarsa alıcılar için alım sunar.” dedi.

Etiketler:

, ,