Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, yükselen dolar için yıl sonu tahminlerini verdi. Yüksek tahminleri ile bilinen Geçer’den bu defa korkutan analizler geldi. Özellikle emtia ve gayrimenkul yatırımı yapacak olanlar için kritik açıklamalarda bulunan Geçer, dolarda yaşanacak senaryoyu da tek tek açıkladı.

“İHTİYACINIZ YOKSA KONUT ALMAYIN”

“Ne söylediysem çıktı. Piyasanın çok üstünde enflasyon gelecek dedim. Geldi. Hikaye çok basit. Makro grafikleri okuyorum. İhtiyacın olduğu parayı satıp dolar alma. Konut çok büyük bir balon haline geldi. İhtiyacım yoksa konut almam. Bu sahte bir kriz. 2023 2024’te ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu kriz atlatıldıktan sonra acayip bir refah gelecek. 5-6 yıl sonra asıl korku filmi gelecek. TL değer kaybedecek.”

DOLAR İÇİN YENİ SEVİYE

“Piyasalar Fed’in 3 defa faiz artırmasını bekliyor. Piyasalar korkuyor. Amerika’da enflasyon 9’un üzerine atacak. Enflasyon kontrol altına alınmış değil. Bizim enflasyon tamamen komedi filmine dönmüş durumda. Amerika’da bunları yorumlayan 2 sonuç var. Amerika on yıllıklar 3,30’lar seviyesine. En yüksek seviyeler. Dolar endeski 105’in kıyısında. Sona 110’u görecek. Bu çok yüksek. Euro/Dolar paritesinin Dolar/Euro paritesine dönüştürecek. Euro daha değerli olacak. Tüm paralar değer kaybedecek. 2018 yılından beri teknik tamamen devreden çıktı. Dolar endeks, 105’e geldiyse buralardan uzak duracaksın. Türkiye daha kırılgan bir ülke. Dolar 20 lirayı kırıp 25 liraya gidecek. Cari açık bu durumdaysa Yıl sonunda 26-30 liralık dolar kuru göreceğiz. “

“DOLARI 26’YA ÇIKARIP…”

“20 Aralık operasyonundan sonra 14 liradan tekrardan 18’e çıktı. Yapmayın insanları büyük zarar uğratıyorsunuz. Bugünkü 18 lira Aralık’taki 12 lira. Nass var demeye başlarsa anlayın ki kuru önce 26’ya götürecekler sonra oradan vuracaklar 18’e düşürecekler. Sonra nasıl indirdik diyecekler. DİBS’i açıkladılar bakın ne oldu. Kırılganlıklar sadece cari açıkla sınırlı değil. Döviz açıkları var şirketlerin.. Onları batırma derecesine görülebilir. Enflasyon aldı başını gidiyor. Hiçbir şey kontrollerinde değil. Seçim zamanında hükümetin zaman kazanma dışında bir şey yok.”

Etiketler:

, ,