Selcoin ismi ile Youtube’de piyasa değerlendirmesi yapan Selçuk Ergin, yeni videosunda dolar kıtlığına dikkat çekti. FED’in faiz kararının piyasalara ciddi balyoz etkisi yaratacağını belirten Seloin, yatırımcıların bu konuda panik yapmaması gerektiğini vurguladı. Özellikle dolar için kritik açıklamalar yapan Selcoin, gram altın alanlara da fırsat doğacağını belirtti.

“DOLAR KITLIĞI SÜRECİ BAŞLADI”

“FED’in faiz kararı yarın açıklanacak. Piyasalar bu karara kilitlenmiş durumda. Son 40 yılın en yüksek enflasyonlarının açıklandığını söylemiştik. Beklentilerinin üstünde geldi. 1994 yılından bu yana en yüksek faizin yapılacağı konuşuluyor. FED’in faiz artırmada agresifleşeceğini bildiriyor piyasalar. Dolar/TL ise yeni bir tetik durumunda. Dolar kıtlığının olacağı bir sürece giriyoruz. ABD’nin dolar kıtlığı yaşatacağı durumda bizimki gelişmekte olan ülkelerin etkileneceği periyod sürecine gireceğiz. Bu süreç içerisinde dolar henüz pik alanına ulaşmadığını söylüyorum. Dolar TL kıyı kıyı devam ediyor. Pik hareket için daha zaman olduğun söylüyorum. Faiz artışı konusunda R yapılacak. Biz de faiz artırmaya yaz ayında gireceğiz. Faiz silahına sarılacağız. Şu an turistlerden döviz girişi var. Yaz sonlarında bu tükenecek. FED’in alacağı faiz kararları da Dolar/TL’nin alevlenecek. Fed’in yapacağı faiz durumunda manipülatif durumda yatırımcı panik yapmamalı. Yeni alıcılar içinse fırsat oluşabilir. FED’in 75 baz puan faiz artış yapacağını piyasalar fiyatlamaya başladı. Dünyadaki faiz durumları bizden düşük.”

TÜRKİYE’DE İPLER KOPACAK

“G-20 ülkeleri faiz artışı açıklamaları yapacak. Ama biz yapmayacağız. Doların üzerindeki riski göreceksiniz. Dolardaki kıtlık süreci genişleyecek. Kur atakları daha da agresifleşecek bir sürece giriyoruz. Bizde de ipler kopacak. Merkez Bankası’nın bir balyoz durumu olabilir. Başkan değiştirme ile bu olabilir. Yaz bitimi makul bir davranış. Dolarda 17 TL önemli bir seviyede. Yükselen trend yapısını izleyecek. Ancak bir gevşeme eğilimi olabilir. Burada ancak yakın plandaki görünümü 16,40 seviyesin beklemiyorum. Dolarda baskı devam ediyor. “

GRAM ALTINA İĞNE HAREKETİ

“Gram altın 1000 TL seviyesinin aşmasında satım gelebilir demiştim. Yarındaki haber akışında bir gelişme olursa 975 bandına gelirse alıcılar için bir fırsat olacak. Lokal bir hareket olabilir. Elinde altın olanlar panik yapmamalı. Aynı şekilde gümüşte de geçerli. Bir iğne hareketi gerçekleşebilir. 1 günlük hareket bu. Al-sat yapan için fırsat. Dolarda atak olma durumu var. Gram altının Balyoz hareketinden etkilenmezler.”

Etiketler:

, , , ,