Ağustos ayında yükseliş trendini hızlandıran Dolar/TL kuru 17,91 seviyesini gördü. 18 lirayı zorlayan doların akıbeti merak konusu olurken Gram altında ise hızlı bir sıçrayış yaşandı. 960 TL’ye gerileyen gram altın Ağustos ayı itibariyle 1020 lira seviyelerine dayandı. Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer’den dolar ve gram altın için pik seviye geldi. Ağustos ayı sonlarında doları 20 liraları göreceğini ifade eden Geçer bakın yıl sonu için bakın hangi tahminde bulundu? İşte elinde dolar ve altın tutanları yakından ilgilendiren kritik değerlendirmeler.

DOLAR AĞUSTOS SONUNDA 20 LİRA YIL SONUNDA PİK SEVİYE

Uygulanan Para Politikalarını eleştiren Selçuk Geçer, dolar için yine yüksek tahminlerde bulundu. Ağustos ayının ilk haftasını yükselişle kapan Dolar/TL kuru 17,91 seviyelerini gördü. 18 liraya dayanan dolar kuru için tahminler veren Selçuk Geçer, ay sonunda dolayı 20 lira üzerini göreceğini ifade etti. Doların artık durdurulamayacağını belirten Geçer, hamleler 17 seviyelerinde tutabileceklerini belirtti. Dolar ve altın için her paylaşımında baskılanmadan bahseden Geçer, Dolar/TL kurunun yaz aylarında sakin kışa doğru pik seviyeler yapabileceğini söyledi. Kış ayında çok sert rüzgarların eseceğini iddia eden Selçuk Geçer, doların yıl sonunda 30 lira üstünü görebileceğini ifade etti. Dolar/Euro paritesine bağlı olduğunu söyleyen Geçer 30 lira rakamından daha yukarı bir durumlarda karşılaşılabileceğini sözlerine ekledi.

YANLIŞ PARA POLİTİKASI DOLARI 70 LİRAYA ÇIKARABİLİR

Yanlış Para Politikalarında ısrar edilmesi durumunda ciddi kırılmaların yaşanacağının altını çizen Selçuk Geçer, bu politikada direnmeleri durumunda sonuçların ağır olacağını belirtti. 5 Nisan 1994 krizi üzerinden örnek veren Geçer, bu politikalarla ile doların tekrardan 5 katına çıkabileceğini söyledi. 17 lira olan dolar kurunun 60-70 liraları görebileceğini ifade etti. Algı ve sözle ekonominin düzeltilemeyeceğini vurgulayan Geçer, uygulanan para politikasının yanlış olduğunun altını çizdi.

“ALTINDA REKOR BEKLİYORUM”

Altın içinse ciddi uyarılar yapan Geçer, FED’in uygulayacağı faiz politikalarından sonra ciddi rekorların yaşanabileceğini açıkladı. Geçer, altın için, “1800’ün kıyısına gelir demiştim oraya geldik. Ben hala ısrarla aynı görüşümü koruyorum. Koşullar bu şekilde devam ettiği müddetçe altında rekor bekliyorum.” diye konuştu.

Etiketler:

, , , ,