Youtube üzerinden yaptığı piyasa analizleriyle bilinen Selçuk Geçer, Amerika’da 2 hanelere giden enflasyonun Türkiye’ye etkisini değerlendirdi. Euro/Dolar paritesinin eşitlenmesiyle ortaya çıkan tabloda doların 35 liralara kadar çıkacağını belirtti. İşte Selçuk Geçer’den piyasa değerlendirmesi

KITLIK EKONOMİSİ BAŞLADI

“Amerika’da enflasyon yüzde 9,1 geldi. Ama 8,8’lik bir enflasyon bekleniyordu. Bunun 0,3 puan üzerinde bir rakam geldi. Algıları da bozdu. Kontrolden çıkmış olan enflasyonun yaratacağı riskler konuşuluyor. Hem resesyon riski hem stagflasyon riski konuşuluyor. Amerika’da çıkacak olan derin kriz dünyayı nasıl etkileyecek? sorusunu da getiriyor. Hem Avrupa hem diğer gelişmekte ülkelerde teyakkuzda. Onlar hızlı bir şekilde faiz artırımlarını gerçekleştiriyorlar. Ama Türkiye, faiz konusunda elini kolunu bağlamış durumda. Türkiye’de ciddi bir para çıkışı var. Kıtlık ekonomisi var. Ve FED’in yapacağı faiz artırımı doları daha da kırılgan hale getirecektir. Doların yükselmesiyle maliyetlerin artmasını beraberinde getiriyor. Ciddi bir sazan sarmalı var. Yükse para çıkışı dövizi de artıracak. 17,44 seviyesine gelmiş bir dolar kuru var. 17.80 seviyesine emin adımlarla ilerliyor. Bu piyasadaki maliyetleri daha da artıracak. Enflasyon yukarı gittikçe döviz kurundaki baskıyı da artırıyor. Bugün baktığınızda doların 30-35 lira olduğunu görebilirsiniz. Enflasyon bazında. Euro/Dolar eşitlendi.”

DOLAR 35 LİRAYA İLERLİYOR

“Türkiye’de enflasyonun kontrol altına alınması ya da dövizin sabit tutulması mümkün değil. Eylül ayında enflasyon ciddi bir baskıyla karşı karşıya kalacaktır. Bu da bize gösteriyor ki dolar kuru 35 liraya emin adımlarla ilerleyecek. 30-35 lirada kapatırsa şanslı olacağız”

Etiketler:

, ,