Piyasalara ilişkin yaptığı değerlendirmelerle bilinen uzman isim İslam Memiş, FED’in faiz kararından sonra piyasalara düşüşe dikkat çekti. Dolar ve altının yükselmesini bekleyen yatırımcılar için kritik açıklamalarda bulunan Memiş, ‘Dolar 15 TL olacak mı?’ sorularına açıklık getirdi.

FED’İN FAİZ KARARI PİYASALARI FİYATLANDIRDI

Yükselişe geçen dolar 17,30 seviyelerini görürken, gram altın ise 1 ayda 900 lira seviyesinden 1000 lira üzerine çıktı. Açıklanan paketler kısa süreli düşüşler yaşatırken, paketlerin içeriği yükselişlere engel olmadı. Amerika açıklanan enflasyon rakamlarından sonra gözler FED’in faiz kararına yöneldi. Enflasyonu önlemek için 75 baz puan artırımına gideceği öngörülen FED için İslam Memiş, 50 baz puan artışı yapılabileceğini söyledi. Peki FED’in faiz artışı piyasaları nasıl etkileyecek? Borsa, dolar kuru ve altında düşüşler olacak mı? İslam Memiş tüm merak edilen soruları bu soruları yanıtladı.

DOLAR VE ALTINDA KORKUTAN DÜŞÜŞ

Piyasalarda ciddi bir istikrarsızlığın yaşandığı İslam Memiş, FED’in faiz kararından sonra karmaşanın yaşanabileceğini belirtti. Dolar 17,17 seviyelerinde işlem görürken, gram altın ise 1020 seviyelerini gördü. Dolar 15,88 TL barajına dikkat çeken Memiş, Gram altın içinse gerileme sonrası 950 TL öngörüsünde bulundu. Gerileyen dolar ve gram altın için bu seviyelerin alım fırsatı doğuracağını belirten Memiş, Fed’in 75 baz puan artırımı haberleri sonucunda piyasalarda fiyatlanmaların başladığını vurguladı. Fakat piyasaların aksine Fed’in faiz kararının süreci bozacağını belirten Memiş, ciddi belirsizlik ve baskılanmanın olduğunu ifade etti. FED’in faiz kararınan dolayı piyasalarda fiyatlanmaların yapıldığını söyleyen Memiş, FED’in kararından sonra 1020 lira seviyesini gören gram altının 950 lira seviyelerine kadar gerileceğini öngördü. Memiş, dolar içinse 15 seviyelerini verdi.

PİYASALARDA SON DURUM

Dolar 17, 26 seviyelerinden işlem görürken, gram altın yükselişine devam ederek 1011 liradan alıcının karşısına çıkıyor. Euro 18 seviyesinden düşüşe geçerek 17,95 liradan piyasada yerini aldı.