QR kodu, Hızlı Yanıt Kodu’ nun kısaltmasıdır. Bu kod, telefonunuzla tarayabileceğiniz bir barkod olarak görüntülenir. Tarandıktan sonra otomatik olarak bir web sitesine yönlendirileceksiniz. Bu tarama yöntemi, akıllı telefon kullanıcılarının bir web tarayıcısına bakmak veya herhangi bir şey yazmak zorunda olmadıkları için web sitelerini ziyaret etmelerini çok daha kolay hale getirir. Popüler bir kullanım, etkinliklere giriş biletleri içindir, ancak müzelerdeki sanat eserleri de dahil olmak üzere başka şeyler hakkında da bilgi görüntüleyebilir. Online ödemeler de kod aracılığıyla yapılabilir. Ve bu sonuncusu, bazı QR kodlarının taranmasının sizi tehlikeye atmasının tam olarak nedenidir.QR KODLARI ARACILIĞIYLA DOLANDIRICILIK

QR kodları artık sadece insanları dolandırmak için çevrimiçi olarak kullanılmamaktadır. İnsanlar ayrıca sokakta size yaklaşabilir ve bir QR kodu taramak isteyip istemediğinizi sorabilir. Bazıları, dolandırıcının yanında nakit olmadığı için parkmetre için QR kodu aracılığıyla para transfer etmenizi isteyebilir. Ne yazık ki, bu insanlar bilmeden dolandırıcının banka bilgilerini alabileceği bir kimlik avı sitesine girdiler. Bu tür dolandırıcılık, Ebay’de de “yüzde hilesi” ile gerçekleşir.İPUÇLARI

Şimdi, en önemli kısım için: Sahte QR kodlarıyla dolandırılmayı nasıl önlersiniz? Çevrimiçi ödeme talepleri veya QR kodlarını tarayarak para transferi söz konusu olduğunda her zaman tetikte olun. Bu konuda iyi bir his yok mu? Ardından QR kodunu taramayın. Bunun yerine, ödemeyi uygulama aracılığıyla kendi bankanızdan kendiniz aktarın. QR kod dolandırıcılığı söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken başka şeyler de vardır:

  • Ödeme isteklerinin URL’sine / köprülerine her zaman iyi bakın. Bu, ödeme hizmetinin gerçek URL’sindeki bağlantıyla eşleşiyor mu? Eğer öyleyse, o zaman bir aldatmaca olma şansı azdır.
  • Güvenilirliğin satıcıya kanıtlanması gerekmez, bu nedenle kişisel bilgilerinizin ve hesap numaranızın doğru olduğunu kanıtlamak için asla QR kodunu taramanız gerekmez.
  • Satıcı sizden başka herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymaz, kimliğinizin veya ehliyetinizin fotoğrafı veya kopyası yok.
  • Şüphe duyduğunuzda, durum hakkında bilgi almak için her zaman bankanızla iletişime geçin.
  • Çok mu geç ve dolandırıcılık kurbanı olduğunuzdan şüpheleniyor musunuz? Derhal bankanızla iletişime geçin ve bunu polise bildirin. Sizin için başka neler yapılabileceğini görebilirler.

Etiketler:

, ,