Otomobil fiyatlarındaki artış ve fabrika çıkışlı araba bulma konusundaki zorluk nedeniyle vatandaşlar ikinci el piyasasına yöneldi. Bu durumu fırsata çeviren dolandırıcılar, hasarlı araçları hileli yöntemlerle elden çıkarmaya çalışıyor.

Oto ekspertizlerinin verdiği bilgilere göre, en sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleri kilometre düşürme, kazada açılan airbagin tamir edilmeden yeniden takılması ve iki hasarlı aracın birleştirilerek satılması.

Sigorta eksperleri ise bazı ikinci el otomobil ilanlarında, “Aracımın trameri şişirilmiştir. Normalde hasarı bu kadar yüksek değildir” ifadelerinin dikkate alınmaması gerektiğini dile getiriyor.

“Dolandırıcılar çoğaldı”

Bir ekspertiz firmasında servis müdürü olarak çalışan Engin Tanlık, ikinci el piyasasında yaşanan hareketliliğin dolandırıcıların çoğalmasına neden olduğunu vurgulayarak “Maalasef ikinci el piyasasındaki hareketlilik bazı dolandırıcıların çoğalmasına neden oldu. Araçta bir parça boya, iki parça sök-tak olduğunu söyleyip piyasaya sürüyorlar. İkinci el araçlarda şu ara çok fazla kilometre düşürülüyor. Daha bugün kilometresi düşürülmüş bir araç tespit ettik. Airbag hileleri var. Orijinal diye gelen aracın aribagleri işlem görmüş olabiliyor” dedi.

“Arabada ne kadar beyin varsa, kilometreyi sıfırlamaya çalışıyorlar”

Otocenter’da ekspertiz firması sahibi olan Murat Yaman ise dolandırıcıların kilometreyi sıfırlamaya çalıştıklarına dikkati çekerek “Yoğun şekilde araçların kilometrelerinin düşürüldüğünü görüyoruz. Gösterge panelini söküp, arkadan matkapla kilometreyi geri çekiyorlar. Arabada ne kadar beyin varsa, kilometreyi sıfırlamaya çalışıyorlar. Airbagleri direnç ile kandırmalar oluyor. İki araçtan bir otomobil yapanlar da çok oluyor. Müşteriler daha önce kaportaya dikkat ederlerdi. Fiyat artışı nedeniyle şimdi motor sağlamsa, kaportaya bile bakmıyorlar” diye konuştu.

“Tramerde yazan rakam neyse, hasar odur”

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Genel Koordinatörü Ufuk Yalçın ise tramer üzerindeki hasar kayıtlarının değiştirilemeyeceğini belirterek “Sigorta şirketi istiyor diye daha az miktarda hasar yazılamaz. Hak sahibi istiyor diye de daha fazla yazılması söz konusu değil. Tramer üzerinde ağır hasar kaydı işlenmişse bir araca, daha önce bir pert işlemine konu olmuştur. Sigortadan yüksek rakam yazdırılarak fazla miktarda hasar alınmış gibi ifadeler kullanılabiliyor. Bu gerçek dışı bir ifade. Gerçekte tramer miktarı neyse hasar odur” dedi.