Konya’da Dr. Ekrem Karakaya, görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Karakaya’nın vefatının ardından doktorlar 2 gün grev kararı almıştı. Grev kararı alan hekimleri hedef gösteren Konya Kayalar Camisi imamı , “Doktorlar dedi ki ‘bugün grevdeyiz’. Öldürmez misin sen, dövmez misin, sövmez misin?” ifadelerini kullanmıştı. Gür’ün açığa alındığı iddia edildi.

AÇIĞA ALINDI İDDİASI

TELE1’den Esma Yapıcı’nın haberine göre, Bosna Hersek Mahallesi Muhtarı Sait Tepe, “İmam açığa alındı. Müfettişler geldi buraya. Şu an camiye gitmiyor zaten” ifadelerini kullandı.

Tepe, imam Ahmet Gür ile olan görüşmesini de anlattı. Buna göre Gür, sözlerinin yalnızca bir kısmının kesilerek verildiğini söyledi. İmamla olan görüşmesini Muhtar Tepe şu sözlerle anlattı: “Pişman olmuştur tabii ki. Sözlerim kesildi diyor. Ben başında ‘bu bir katliam’ dedim diyor. ‘Bunu yapanlar… Böylesine bir katliam yapamazlar’ dedim diyor.”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Konya Şehir Hastanesi’nde bir güvenlik görevlisi tarafından öldürülen Dr. Ekrem Karakaya’nın ardından meslektaşları tüm yurtta protesto gösterileri düzenledi. Türk Tabipleri Birliği de 7 – 8 Temmuz’da grev kararı aldı.

Doktorların grev kararıyla birlikte Konya’da bulunan Kayalar Camisi İmamı Ahmet Gür’ün hutbe sırasında söyledikleri gündem oldu. Videoda Gür’ün şunları söylediği görüldü:

“Doktor öldürüldü deyip de bunu devletin aleyhine, milletin aleyhine ya. Dün hastanelerin hiçbirisi görev yapmadı. Günlük iğne yaptıracak adam var, günlük serum alacak adam var, tedavi olacak adam var. Yani bu ne getirir? Daha fazla doktorların öldürülmesini getirir, tahriktir. Geçen hafta anlatmadım mı kadın cinayetlerini. Televizyonda göstere göstere kadın cinayetlerini çoğalttık. Sen vardın hastaneden boş döndün. İğne yapılacak, oğlun ölecek elinde. Doktor da dedi, git bugün grevdeyiz. Öldürmez misin sen? Dövmez misin? Sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim ya. Herkes akıllı olsun kardeşim.”

Tepkilere neden olan bu sözlerin ardından Konya Valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı imam hakkında soruşturma başlatmıştı.

Etiketler:

, , , ,