Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bazı ülkeler tarafından yayınlanan seyahat uyarılarıyla ilgili soruya yazılı cevap verdi.

Bilgiç, son günlerde bazı ülkelerin Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik seyahat uyarıları yayınladıklarının görüldüğünü belirterek, “Söz konusu uyarıların, farklı uluslararası gelişmelerle ve saiklerle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Esasen ilgili makamlarımızca, terörle mücadeleye ilişkin iş birliği mekanizmalarımız çerçevesinde, gerekli her türlü güvenlik tedbiri alınmaktadır. Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğu ve terörle en etkili şekilde, yurtiçi ve sınır ötesi operasyonlarla mücadele etmeyi sürdürdüğü bir gerçektir. Terörle mücadelede elde edilen başarılı sonuçlar açıkça görülmektedir. Bu bağlamda, ülkemiz terörle mücadelesini terör örgütleri arasında ayrım yapmadan sürdürürken, uluslararası toplumun güvenliğine de katkı sağlamaktadır. Nitekim bu husus uluslararası toplum tarafından bilinmekte ve takdir edilmektedir” ifadelerini kullandı.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç

İSRAİL DIŞİŞLERİ: KENTİ HEMEN TERKEDİN

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, pazartesi günü İstanbul’u ziyaret eden İsrail vatandaşlarının “en kısa sürede” İstanbul’dan ayrılmalarının gerektiğini belirtmişti.

İsrail, İran Devrim Muhafızları mensubu bir albayın suikaste uğraması nedeniyle İran’ın intikam alacağı yönündeki tehditlerine dayanarak 30 Mayıs’taki açıklamasında İsrail vatandaşlarının Türkiye’ye gitmemeleri konusunda bir uyarıda bulunmuştu.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, Tahran’ın Türkiye’de İsrailli vatandaşlara zarar vermeye çalışabileceğini belirtti ve Türkiye’yi “yüksek riskli ülke” ilan etmişti.

Etiketler:

, ,