Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişiminin üzerinden altı yıl geçti. FETÖ ile mücadelede bugüne kadar yaklaşık 200 bin kişi kamudan ihraç edilirken, örgüt mensubu 117 bin 208 kişiye mahkumiyet kararı verildi. 19 bin 300 kişi tutuklu ve hükümlü bulunurken, 29 bin 455 kişi firari konumunda. TBMM’de kurulan ‘Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapor ne Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü ne de yayınlandı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla darbeye karşı sokaklara çıkan halk içeirisnde 251 kişinin şehit olduğu ve 2 binden fazla vatandaşın yaralanmasıyla sonuçlanan darbe girişimi, Türkiye’nin yakın tarihi açısından ‘en sıra dışı’, ‘en korkunç’ ve ‘en kara’ gecelerinden biri olarak tarihe geçti.

Bu süreçte devleti yöneten siyasetçiler, bürokratlar, gazeteciler, darbe teşebbüsüne karşı sokağa çıkan kişiler kendi tanıklıklarını sık sık kamuoyu ile paylaşırken, darbe girişiminin bastırılmasından sonra TBMM’de kurulan ‘Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapor yıllar geçmesine rağmen ne Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü ne de yayınlandı.

Komisyonun raporunun yayınlanmaması o geceye dair birçok noktanın karanlıkta kalmasının en önemli gerekçesi olarak gösterilirken hala birçok soru da yanıt bekliyor.

Dönemin komisyon üyeleri bugün gelinen noktada FETÖ’ye karşı etkin bir mücadele yürütülmediğine dikkat çekerken, darbe girişimine ilişkin karanlıkta kalan noktaların aydınlatılması gerektiğine vurgu yapıyor. Darbe girişiminin ardından 21 Temmuz 2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL), iki yıl devam etti ve 17 Temmuz 2018’de sona erdi. İki yıllık süreçte Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile en az 126 bin kişi kamudan ihraç edildi. OHAL’in kaldırılmasının ardından ise 25 Temmuz 2018’de çıkarılan 7145 sayılı kanun ile bazı bakanlıklar ve kurum amirlerine ihraç yetkisi verildi. Bu kanun, üç yıllığına çıkartıldı. Daha sonra bir yıl daha uzatılarak, ihraç yetkisi dört yıla yükseltildi. Bu süre, iki hafta sonra sona eriyor.

Yaklaşık 200 bin kişi ihraç edildi: KHK’larla yapılan ihraçlar, Resmi Gazete’de yayınlanırken, OHAL’in kaldırılmasının ardından bazı bakanlar ve kurum amirlerine verilen yetkiyle yapılan ihraçların tam sayısı ise bilinmiyor. Bazı uzmanlara göre, darbe girişiminden bugüne ihraç edilen kamu görevlisi sayısı 200 bini buldu. Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamayla bugüne kadar TSK’dan 150’si general 24 bin 388 kişi ihraç edildi.

117 bin 208 kişiye mahkumiyet kararı verildi: Darbe girişimine yönelik ülke genelinde açılan ve ilk derece mahkemelerince karara bağlanan 289 davanın 143’ündeki hükümler kesinleşti. Davalardan 139’u Yargıtay tarafından onandı, 4’ü kanun yoluna başvurulmadan kesinleşti, diğer davaların temyiz ve istinaf süreçleri sürüyor. Bugüne kadar, örgüt mensubu 117 bin 208 kişiye mahkumiyet kararı verildi. 19 bin 300 kişi tutuklu ve hükümlü bulunurken, 29 bin 455 kişi firari konumunda.

MAARİF OKULLARI DÜNYADA FETÖ’YE ALAN BIRAKMIYOR

FETÖ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2016’da çıkarılan kanunla devletin resmi uluslararası eğitim kurumu olarak kurulan Türkiye Maarif Vakfının (TMV) 49 ülkede okullar açmasıyla giderek etkinliğini kaybediyor. Diplomasi faaliyetleri neticesinde bugüne kadar 20 ülkede FETÖ/PDY iltisaklı okullar kapatıldı ve bunlardan 234’ü TMV’ye devredildi. 46 ülkede FETÖ/PDY iltisaklı okulların devri ve yeni okulların açılması amacıyla da 92 farklı protokol imzalandı. TMV, Türkiye açısından stratejik önem arz eden veya Türk diasporasının yoğun olduğu ülkelerde eğitim ihtiyacını karşılamak amacıyla 32 ülkede 172 yeni eğitim kurumu açtı. Bunlardan Avrupa ağırlıklı 12 ülkede, 21 eğitim merkezi açarak Türk çocuklarının ana dilleri Türkçeyi öğrenmesi, akademik başarıları ve kültürel aidiyetlerini sürdürmelerine katkı sunuluyor. 49 ülkedeki 428 eğitim kurumu ve 50 bin öğrenci ile yaygınlık bakımından Türkiye, dünya eğitim liginde ilk 5 ülke arasında yer alıyor. FETÖ, Türkiye adına resmi olarak Maarif Vakfının eğitim sahasına girişiyle ülkelerdeki meşruiyetini ve dünyadaki etkinliğinin dörtte üçünü kaybetmeye başladı. Asya ve Afrika’daki varlığını neredeyse tamamen kaybeden örgüt, bugün adeta Avrupa ve Amerika kıtasına sıkışmış durumda.

15 TEMMUZ’UN KAHRAMANLARI YÜREKLERDE YAŞIYOR

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında darbeci general Semih Terzi’yi vurarak girişimin seyrini değiştiren isimlerin başında gelen Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in Niğde’deki kabrini her sene binlerce kişi ziyaret ediyor. Şehidin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesindeki kabrine gelen binlerce kişi, Kur’an-ı Kerim ve dua okuyor, kabrine su döküyor, Ömer Halisdemir’in o gece yaptığı kahramanlığı çocuklarına ve çevrelerine anlatıyor. Şehit Halisdemir’in kabrinde dua okuyan, Bolu’da 8 Haziran 1998’de şehit düşen Jandarma Er Ali Köse’nin Ankara’da yaşayan annesi Ulviye Köse (78), 15 Temmuz gecesi sabaha kadar uyumadığını ve gözyaşı döktüğünü dile getirerek, “Allah razı olsun yavrum getirdi beni. Unutulacak bir şehit değil, bambaşka bir şehit. Türkiye’yi kurtardı, o cennetin ortasında, Peygamberimizle beraber.” diye konuştu. Sakarya’dan ailesiyle ziyarete gelen Fatih Özkan da Halisdemir’in yeni neslin örnek alması gereken büyük bir kahraman olduğunu vurguladı. Ziyaretçilerden Ahmet Çekilarıs da şehit Ömer Halisdemir’i vatanı kurtaran biri olarak gördüğünü söyledi.

Etiketler:

, , , ,