Bazı tahminlere göre ekran karşısında ortalama 4 saat geçiriliyor ve bu rakam yaş azaldıkça artıyor. Çoğu zaman Facebook, Instagram ve TikTok gibi sosyal ağlarda veya WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma platformlarında geçirilir. Ayrıca YouTube, Netflix, vb. sitelerdeki içerikleri izlemek de zamanımızın bir başka dilimini işgal ediyor.

CEP TELEFONU ISININCA ORTAYA ÇIKAN ARIZALAR

Ancak cep telefonunun bu kadar yoğun kullanımı sadece bağımlılık, yabancılaşma ve gerçeklikle temasın kesilmesine neden olmaz. Aslında, bu sefer cihazın kendisinin sıkılığı ile ilgili başka sorunlar da ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, aslında, iyi bir akıllı telefon satın almak için binlerce lira harcanıyor ve birkaç ay sonra derhal ilk arızalar ortaya çıkmaya başlıyor.

Özellikle yaz aylarında en yaygın sorunlardan biri, bazı durumlarda gerçek bir güvenlik tehlikesine dönüşebilecek cep telefonunun aşırı ısınmasıyla ilgilidir. Önümüzdeki birkaç satırda, bu sıcaklık artışlarına neden olan ana nedenleri ve bunları önlemek için yapılması gerekenleri ortaya koyacağız.

CEP TELEFONU AŞIRI ISINIRSA YAPILMASI GEREKENLER

Genel olarak konuşursak, bir telefon aşırı ısındığında, ısının nedenleri esas olarak 3 tanedir:

sadece birkaç saniyede çok fazla bilgiyi işleyen işlemci
elektrik üretme görevi olan pil
ışık yayan ekran

İşlemciye gelince, aşırı ısınma genellikle oyunlar, akış vb. gibi çeşitli zorlu uygulamaların uzun süreli kullanımından kaynaklanır. Bu nedenle, çoğu zaman sorunu çözmek için ikincisini kapatmak ve cep telefonunu “dinlenme” bırakmak yeterli olacaktır.

Bununla birlikte, pil üzerinde, çeşitli unsurlar devreye girdiği için konuşma daha karmaşıktır. Örneğin, çok önemli bir faktör telefonun yönetimidir. Bu anlamda cep telefonunu ısı çeken yüzeylere yerleştirmekten kaçınarak her zaman orijinal şarj cihazları ve kabloları kullanmak önemlidir. Ayrıca sisteme aşırı yüklenmemeyi ve pil kullanımını sürekli izlemeyi de unutmamalısınız.

ANİMASYONSUN TEMALAR KULLANMAK

Son olarak, cep telefonunun sıcaklığını düşürmek için ekranı akıllıca yönetmek de önemlidir. Aslında, bazen iyileştirmeler bulmak için ekranın parlaklığını azaltmak ve animasyonsuz temalar, duvar kağıtları ve widget’lar ayarlamak yeterli olacaktır. Bu nedenle, cep telefonunuz aşırı ısınır ve herhangi bir arızayı en aza indirmek için bu ayarlara dikkat etmeniz gerekir.