1 Şubat 2022 tarihinde ODTÜ Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde ikinci sınıfta öğrenimine devam eden 21 yaşındaki Eray Gedikoğlu, kaldırımda yürürken bir aracın arkasından hızla gelip çarpıp kaçmasından dolayı yaklaşık 4 ay boyunca komada kaldı. Tüm yetilerini kaybeden Eray, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Eray’ın ailesi, çocuklarına çarpıp kaçtıktan sonra polisler tarafından yakalanan ancak 1 ay ev hapsi cezası alan şahsın daha ağır bir cezaya çarptırılması için “Üniversite öğrencisi Eray ve trafikte suçsuz yere can veren tüm bireyler için adalet” adlı bir kampanya başlattı.

Şahsın alkol tahliline de gönderilmediğine dikkat çeken aile, başta bu tür çarpıp kaçma vakaları zanlılarının tutuklu yargılanması olmak üzere çeşitli taleplerinin karşılanması için change.org’ta imza kampanyasında destek bekliyor.

“TRAFİKTE SUÇSUZ YERE CAN VEREN TÜM BİREYLER İÇİN ADALET”

İşte ailenin destek için açtıkları kampanyada yazdıkları:

Üniversite öğrencisi Eray ve trafikte suçsuz yere can veren tüm bireyler için adalet

01/02/2022 tarihinde ODTÜ Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde iki sınıfta öğrenimine devam eden 21 yaşındaki oğlumuz Eray Gedikoğlu, kaldırımda yürürken bir aracın arkasından hızla gelip çarpıp kaçmasından dolayı yaklaşık 4 ay boyunca komada kalmış, tüm yetilerini kaybetmiş, kendine gelemeden ağırlaşarak maalesef hayatının baharında aramızdan ayrılmıştır.

Bu korkunç duruma sebebiyet vermekle kalmayıp olay yerinde çocuğumuzu hastaneye götürmek/ambulans çağırmak yerine kaçıp 18 saat sonra polislerce bulunan şahıs ise sadece “1 ay ev hapsi” gibi komik bir ceza alarak, yaşamına ve normal düzenine hiçbir şey olmamış gibi devam etmektedir. Bulunduğunda nöbetçi savcılık tarafından kan tahlili yoluyla alkol muayenesine dahi gönderilmediği için alkollü olduğunu tahmin etmemize karşın buna yönelik bir girişimde bulunamıyoruz.

Bu olay başta biz annesi ve babası olmak üzere tüm aile ve arkadaşlarında derin bir yara bırakmıştır. Ailesi olarak gereken adli süreci başlatmamıza rağmen, elimiz kolumuz bağlı oturmayı hazmedememekteyiz.

Bizim gibi hayatlarını derinden etkileyen bu tür trafik kazalarına maruz kalan ailelerin yüreğine bir nebze su serpilmesi için, uygulanan yaptırım ve cezaların bu denli hafif olmaması gerektiğini düşünmekteyiz.

Yüreği yanan başka ailelerin bireyleri ve oğlumuz Eray için adalet talep ediyoruz. Trafik suçlarında cezai müeyyidelerin caydırıcı nitelikte olması için yeni bir yasa tasarısının bir an önce çıkarılması gerektiğine inanıyoruz. Bu amaçla, bu kampanyayı başlatmış bulunmaktayız.

Ne talep ediyoruz?

Bu tür çarpıp kaçma vakaları zanlılarının tutuklu yargılanmasını;
Bu şahısların alkol muayenesinin yaptırılmasının bir zorunluluk olmasını ve bunu yerine getirmeyen adli görevliler için gerekli adli yaptırımın uygulanmasını;
Trafikte çarpıp kaçma vakalarına karşı caydırıcı cezaların uygulanmasını;
Eray ve benzer durumdaki maktuller için şeffaf, tarafsız ve adil bir yargı sürecinin yürütülmesini talep ediyoruz.
Bu haklı talepleri karşılamak ve takip etmek konusunda Adalet Bakanlığını ve tüm ilgilileri göreve çağırıyoruz.

Bu talebimizi haklı bulan tüm bireyleri bu imza kampanyasını imzalamaya ve sesimize ses katmaya davet ediyoruz.

Bu zorlu yolda bizi yalnız bırakmayacağınızı umut eder, göstereceğiniz hassasiyet ve vereceğinize inandığımız desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Eray ve trafikte suçsuz yere can veren tüm bireyler için adalet!

Annesi ve babası

Elif ve İslam Gedikoğlu

Kampanyaya destek olmak için buraya tıklayabilirsiniz

Etiketler:

, , , ,