Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yapılan son değerlendirmelere göre elde edilen yurt geneli hava durumu bilgisini paylaştı.

Buna göre, yurdun genel hava durumunun parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin 3-6 derece altında yaşanması beklenirken diğer bölgelerde mevsim normalleri seviyesinde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGÂR 70 KM HIZA ÇIKACAK

Yurdun kuzeybatı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden etkili olması beklenen rüzgârın diğer yerlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Marmara ve Kıyı Ege’de kuzeyli yönlerden, Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI YAPILDI

Meteorolojinin yaptığını son değerlendirmelere göre bugün sabah saatlerinden itibaren Marmara bölge geneli, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz ve Kütahya çevreleri ile Afyonkarahisar’ın kuzeyi; öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Niğde ve Kayseri çevreleri ile Adana’nın kuzey ilçelerinde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli olması bekleniyor.

Bu nedenle ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği yönünde uyarılar da yapıldı.

Etiketler:

, , ,