Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eylül ayında istifçiliğe karşı ilk kez söylem geliştirdiğinden beri, tekelcilikle mücadele eden Rekabet Kurumu, perakendeciler ve üreticilere yönelik soruşturmaları ve yerinde denetimleri hızlandırdı.

Daha önce de büyük zincir mağazalarının bazılarına fahiş fiyat uygulaması iddiasıyla rekor cezalar uygulanmıştı. Ancak, bu mağazalar fahiş fiyat uygulaması yaptıklarını reddederek mahkemeye itiraz etmişti. Ancak, geçtiğimiz ay Migros, Şok Marketler, Bim ve Carrefoursa’nın rekabeti ihlali kararının iptali için başvurdukları mahkeme, adı geçen zincir marketlerin taleplerini reddetmişti.

Rekabet Kurumu, başka bir soruşturmada büyük perakendecilerin fiyatları artırmak için tedarikçileri aracılığıyla gizli anlaşma yaptığını tespit ettikten sonra tekrar para cezası verme (furyası) beklediği konusunda uyardı. Bloomberg’de yer alan habere göre sıradaki (günah keçisi) yumurta üreticileri.

Rekabet Kurumu, geçen ay Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’nin (Yum-Bir) ve 29 üyesinin fiyatları sabitlemek için topladıkları piyasa verilerini kötüye kullanıp kullanmadığına dair inceleme yapmıştı.

Yumurta üreticileri, yükselen küresel enflasyon ve gün geçtikçe değer kaybeden TL’nin ithalatı daha pahalı hale getirmesi nedeniyle fiyatları artırmaktan başka seçeneklerinin olmadığını söylüyor.

Ancak yumurta fiyatları geçen yıl hızlı bir şekilde yükselirken, üreticiler üzerindeki baskının artmasıyla haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4’ten fazla düşmüştü.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, Türkiye 2019’da yaklaşık 20 milyar yumurta üretmişti. Ancak yem maliyetindeki artış, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tahıl piyasalarını alt üst etmeden önce üretimin zaten durgun olduğu anlamına geliyor. Çiftçiler ayrıca fiyatları yükselen kuluçkalık yumurta ve günlük civciv ithal ediyor.

Yum-Bir Merkez Birliği’nin Başkanı İbrahim Afyon, “Daha önce bakanlıklardan müfettişlerle çok sayıda görüşmemiz oldu ve bu yetkililer fiyat artışlarımızın hammadde fiyatlarındaki değişime bağlı olduğunu doğruladı” dedi.

Üreticilerin, maliyetlerin hızla arttığı bir ekonomide fiyatları düşük tutmaya yönelik devlet yetkilileri tarafından yapılan sözlü yönlendirmeler nedeniyle strese girdiğini vurgulayan Afyon, “… yanlış bir şey yaptığımıza inanmıyoruz” dedi.

Etiketler:

, ,