MİKDAT KARAALİOĞLU

Dünyada son yıllarda büyük başarılar elde eden startup girişimleri milyarlarca yatırım almaya başladı. Başta teslimat olmak üzere bir çok starup girişimi unicorn veya decacorn oldu. Türk genci Kağan Sümer’in fikir babası ve kurucu ortağı olduğu Gorillas isimli startup girişimi 10 ay gibi kısa sürede 1 milyar dolarlık değere ulaştı. Kağan Sümer‘in üç arkadaşı ile birlikte Mayıs 2020’de Berlin’de kurduğu bisikletle gıda teslimatı yapan Gorillas isimli startup on ay içinde 1 milyar dolarlık değere sahip bir girişim haline geldi. Mottosu sipariş edilen ürünleri en geç 10 dakika içinde teslim etmek olan Gorillas’ın yakaladığı bu başarıyı Avrupa’da bu kadar süre içinde yakalamış başka bir startup girişimi yok.

Gorillas’ın şuanki değeri ise 3 milyar dolar civarına ulaştı. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi Sümer hakkında yaptığı bir haberde “Kağan Sümer uzun zamandır en heyecan verici Alman Startup‘ını kurmayı başardı. O sadece tam gaz gitmeyi biliyor“ ifadelerini kullanıyor. Proje şehir içinde farklı yerlerde oluşturulan depolardaki gıda ürünlerinin bisikletli kuryelerle on dakika içinde müşterilere ulaştırılması fikrine dayanıyor. Siyah üniformalı Gorillas kuryeleri Almanlar’a alışık olmadıkları bir alışveriş konforunu sunuyor. Bu fikir yatırımcıların da çok hoşuna gitti. Özellikle karantina döneminde kabul gören bu hizmet Sümer’e sırasıyla 44 milyon ve 290 milyon dolarlık yatırım getirdi. Bu yatırımlarla Gorillas Unicorn düzeyine çıkmış oldu. Gorillas’ın gelişmesi o kadar hızlı oldu ki Sümer zaman zaman haftada bir yeni depolar açtı. Gorillas on beş ayın sonunda 25 Alman şehrinde ve 9 ülkede hizmet vermeye başladı. Gorillas’ın hizmet verdiği kentlerdin birisi de New York. Tüm bu başarılardan sonra 1 milyar dolar daha yatırım geldi.

Kâr beklentisi artınca ABD’de stratejik adım attı

Tüm dünyanın ortak sorunu olan yüksek enflasyon girişimin hızını kesti ancak buna rağmen büyüme devam ediyor. Yatırımcılar enflasyonist ortamda daha karlı yatırımlara yöneldiler ve uzun vadeli getirisi olan startup girişimleri daha az ilgi görmeye başadı. Öte yandan mevcut yatırımcılar da kâr beklentilerine arttırdı. Sümer bunun üzerine hızlı ve kararlı bir şekilde tedbirler aldı. Dört ülkedeki yatırımlar asgariye indirildi. Örneğin ABD’de daha önce planlandığı gibi başka şehirlerde yatırımlar askıya alındı. Sadece New York’da faaliyetler sürdürülüyor. Ayrıca 600 kişilik idari personelin yarısına çıkış verildi. Bu çıkışlar daha önce de Berlin’deki bir grup çalışanın yaptığı grevle Alman medyasında eleştirilere uğrayan Gorillas için ilave bir negatif PR oldu.

Genç girişimcinin her adımı izleniyor

Sümer kısa sürede elde ettiği inanılmaz başarıyla Alman medyasının radarına girdi. Gorillas’ın attığı her adım izleniyor. Çalışanlarla ilgili yaşanan küçük sorunlar bile ulusal medya organlarında yer alıyor. Alman tarihinin en başarılı girişimlerinden birisi olan Gorillas’ın en büyük sorunu Alman medyasının bu türden hızlı büyümelere her zaman endişeyle bakması. Çalışanların büyük bir kısmının ve özellikle müşterilerin ciddi bir şikayeti yok. Ancak medyanın kendisine insaflı davrandığını söylemek güç. Aslında makul sayılabilecek sorunlar abartılı bir şekilde medyaya yanıyor. Bu durumu en son Kağan Sümer hakkında uzun bir makale yayınlayan Frankfurter Allgemeine Zeitung’un ilgili habere koyduğu başlıkta görmek mümkün : ‘‘Duvara karşı bisikletle‘‘. Gorillas‘ın hızlı gittiği bir gerçek ancak karşısında olduğu iddia edilen duvar gerçek değil hayali bir duvar. Ancak Sümer’in hayali olan bu duvarlara da çarpmaması gerekiyor.

Yöneticiler hızlı ilerlemeden endişe ederek istifa etti

15 ay gibi kısa bir sürede hızla büyüyen girişim yöneticileri ve ortaklarını endişelendirdi. Gorillas’ın ortaklarından Jörg Kattner kuruluştan yaklaşık bir yıl sonra Gorillas’ın gereğinden çok hızlı ve güçlü büyüdüğünü düşünerek ayrıldı. Gorillas menajerlerinden Felix Chroborg ise Sümer’in temposuna 9 ay dayanabildi ve aynı gerekçelerle ayrıldı. Daha önce Lidl marketler zincirinde menajerlik yapan Ronn Gottschlich de bir yıl sonra yine hızlı büyümeye alışamadığı için Gorillas’daki yöneticilik görevinden istifa etti.