ABD Başkanı Joe Biden, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) katılım müzakerelerine başlamasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın, bölgede AB’ye katılmak isteyen tüm ülkelere ilham olması gerektiği görüşünü savunan Biden, Rusya-Ukrayna savaşına dikkati çekerek Avrupa’nın birliğinin daha önem kazandığını ve Batı Balkanlar’ın da bu vizyona ulaşılmasında önemli olduğunu kaydetti.

Biden şunları söyledi:

“ABD, AB’nin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katılım müzakerelerini başlatarak Batı Balkanlar’ın Avrupa-Atlantik toplumuna katılmasına desteğini önemli bir adım olarak değerlendiriyor ve memnuniyetle karşılıyor

Batı Balkan ülkeleri insan haklarını savunmaya, demokratik reformları güçlendirmeye ve hukukun üstünlüğünü korumaya çalışırken ABD, bu ülkelerin güçlü ve güvenilir bir ortağı olmayı sürdürecektir. AB, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın son dönemde attığı adımlar, bölgede AB’ye katılmak isteyen tüm ülkelere, demokrasilerini güçlendirme sözü konusunda ilham olmalıdır.”