Kurban Bayramı’ndan hemen sonraki hafta et fiyatlarında ortalama 10 lira olarak yaşanan artış hızını kesmeden devam ediyor. Sektör temsilcileri, bayramdan sonra durgunluk beklediklerini, ancak zammın devam ettiğini belirttiler. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekci, İstanbul’daki et fiyatlarının bölgeye göre değişiklik gösterdiğini kaydederek dana etinde kıymanın kilosunun 160 lirayı bulduğunu belirtti.

Dünya’dan Mehmet Hanifi Gülel’in haberine göre; Et fiyatlarındaki artış nedeniyle kasap esnafının zor günler yaşadığını vurgulayan Tüfekçi, esnafın her geçen gün zarar ettiğini vurguladı.

“İstanbul’da et fiyatı kalitesine ve bölgeye göre değişiyor”

İstanbul’da Haziran ayında 17 kasabın kapandığını 5 kasabın ise açıldığını kaydeden İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekci’nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“İstanbul’da et fiyatı kalitesine ve bölgeye göre değişiyor. Sığır etinden kıymanın ortalama fiyatı 160 ile 200 lira, danada ise 130 ile 160 lira arasında. Şu an toptanda kilosu 98 ile 104 lira olan karkas etin bize maliyeti 140 lirayı buluyor. Biz esnaf olarak fiyatların geri geleceğini tahmin ediyoruz. Ama bu et çokluğu ve hayvan varlığından değil. Maalesef iş yapamamaktan dolayı olacak. Şu an en büyük sıkıntımız elektrik gideri. Yüksek elektrik faturaları kira bedellerini geçti. Hiç değilse bizim gibi küçük esnafa ayrı bir fiyat politikasının uygulanması için TESK Başkanımız Bendevi Palandöken de bu yönde talepte bulundu

Kurban Bayramı’ndan dolayı yüzde 60’nın işi düşmüş durumda

Şu anda esnafımız zarar ediyor. Çünkü sattığı malı yerine koyamıyor. Yaz döneminden dolayı esnafımızın satışları yüksek fiyatlar ve Kurban Bayramı’ndan dolayı yüzde 60’nın işi düşmüş durumda. Ama girdilerimiz buna rağmen yine artıyor”

Ankara Kasaplar Odası Başkanı Yalçındağ: Bu yıl her zamankinden biraz daha az kesim oldu

Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ ise Ankara’daki et fiyatlarının kıymada 140 ile 150 lira arasında, kuşbaşında ise 160 ile 180 lira arasında değiştiğini aktardı. Kurban Bayramı’nda Türkiye’nin yaklaşık 2 aylık et ihtiyacı kadar hayvan kesildiğini dile getiren Yalçındağ şunları söyledi:

“Bu yıl her zamankinden biraz daha az kesim oldu. Bu gerek hayvan fiyatlarının pahalı olması, gerekse halkın satın alma gücünün geçen zaman içinde azalmasından kurban kesimini etkiledi. Ayrıca, birçok insan bağış yoluna ya da yurt dışında kesime yönelmesi de bunda etkili oldu. Bu günleri biz çağırarak getirdik. 2009’dan beri hayvancılığı konuşuyoruz. Süt fiyatlarında düşüşler, yem fiyatlarında artış nedeniyle üretici ellerindeki hayvanları kesime gönderdi. Şimdi öyle bir noktadayız ki besici 100 hayvanını kestiği zaman bugünkü fiyatlarla kârlı gibi görünüyor. Fakat parasını cebine koyduğunda, pazara çıkıp tekrar hayvan alayım gittiği zaman ancak 80 hayvan alabiliyor, kestirdiği hayvanı kadar alamıyor. Hal böyle olunca bir kaosun içerisine girmiş oluyoruz. İlan edilen hayvan varlığına sahip olsaydık, şu an et fiyatını konuşmayacaktık,”

Kanarya Et Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şahin: En ucuz et fiyatı 150 liradan başlıyor

Kurban Bayramı’nın hemen ertesi hafta başında et fiyatlarına 10 lira zam geldiğini bildiren Kanarya Et Grup Yönetim Kurulu Başkanı Burak Şahin ise yüksek fiyat ve Kurban Bayramı etkisi ile satışlarda yüzde 30’a yakın azalma olduğunu söyledi. İstanbul’da bölgelere göre kıyma fiyatları 160 lira, kuşbaşının ise 170-180 lira arasında değiştiğini aktaran Şahin, “En ucuz et fiyatı 150 liradan başlıyor. Bonfileyi 350 liraya satan kasap da var, 450 liraya satan da var” dedi.