Batı Karadeniz’i etkisi altına alan aşırı yağışlar sebebiyle Karabük’ün Yenice ilçesinde de birçok ev ve iş yerini su basarken, ilçenin ana yolları da dahil birçok noktada heyelanlar meydana geldi.

İlçe merkezinde gece geç saatlerde İncedere çayının taşması nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. İlçede en çok hasarı ise Tır ve Kuzdağ köyleri gördü. Tır köyünde bir ev tamamen sel sularına kapılırken, 4 katlı başka bir bina da yan yattı. Bazı köylerde bulunan köprüler de hasar gördü.

SELİN ETKİLEDİĞİ BÖLGELERDE İNCELEME

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, selin vurduğu Karabük’ün Yenice ilçesinde incelemelerde bulundu. Bakan Yanık, burada önce taşan dereleri inceledi ardından selden etkilenen ilçe esnafını ziyaret etti. Dere yatağı kenarında 2 katlı evin yıkıldığı ve 3 katlı binanın yan yattığı bölgeye gelen Bakan Yanık, yetkililerden bilgi aldı.

Karabük Valiliğinde bugün bilgi alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık basın mensuplarına da açıklama yaptı. Bakan yanık şunları söyledi:

‘HEM TEKNİK HEM LOJİSTİK ANLAMDA TÜM HAZIRLIKLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

“Birkaç gündür Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak merkezlerimizde ve bazı ilçelerde, köylerde bir yoğun yağış durumuyla karşı karşıyayız. Geçen yıl özellikle bu bölgede hatırlayacaksınız çok yoğun ve çok yıkıcı bir sel felaketiyle karşı karşıyaydık. Şükürler olsun, o süreç içerisinde aldığımız tedbirlerin etkisiyle bu sefer can kaybı şu ana kadar yaşamadık, inşallah yaşamayız da ama birkaç gün daha bu sürecin devam edeceğini meteoroloji, bize söylüyor. Bu çerçevede de bütün hazırlıklarımızı hem teknik anlamda hem lojistik anlamda bütün hazırlıklarımızı sürdürüyoruz”

“Tabii ki bir doğal afet, vatandaşlarımızın bunun sonuçlarından etkilenmemesi, zarar görmemesi en azından kısa bir sürede olsa bir ızdırap duymaması mümkün değil. Ama biz hükümet olarak, devlet olarak bütün kurum ve kuruluşlarımızla ilgili tüm bakanlıklarımızla konunun takipçisiyiz, meseleye vaziyet etme noktasında hiçbir sıkıntımız yok ve yakın takiple inşallah hızlıca bu sıkıntıları gidereceğiz.”

“BÖLGENİN KADERİ”

“Bölgenin kaderi, sonuç itibariyle Karadeniz bölgemiz çok yağış alan ve coğrafi yapısı itibariyle de oldukça meşakkatli bir coğrafya dolayısıyla bu coğrafyanın şartlarına uygun bir biçimde yeni tedbirlerle de inşallah kalıcı çözümleri hayata geçireceğiz, geçirmeye de başladık. Bu anlamda bakanlık olarak psikososyal destek ve sosyal yardımlar afet müdahale planı çerçevesinde iki temel sorumluluğumuz var ve diğer AFAD koordinasyonunda AFAD’ımız bu anlamda bir taraftan maalesef bir taraftan şükürler olsun son derece deneyimli, birikimli bir ekip süreci kontrol ediyor.”

Etiketler:

, , ,