Amerika’da açıklanan enflasyon 2 hanelere yaklaşırken dünyada da enflasyon verileri sürekli yükselmekte. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de ise enflasyon TÜİK verilerine göre 3 rakamlara doğru ilerliyor. Piyasalarda yaşanan istikrarsız durumdan dolayı dalgalanmalara neden olurken, Dolar/TL kuru hızla 18’lere doğru yükselmekte. 17,34 seviyelerini gören dolar için uygun alış ve satış zamanı araştıran yatırımcı içinse İslam Memiş’ten kritik uyarı geldi.

“PİYASALAR VE BORSA BASKI ALTINDA”

“Amerika’da enflasyon verisi yüzde 9,1 olarak açıklandı. 41 yılın zirvesinde” diyen Memiş, “Enflasyon rakamları yükselmeye devam ettikçe küresel piyasalardaki bozulmalar devam edecek. Uyarılarım vardı. Amerika’daki enflasyon rakamı yüksek gelince ister istemez değerli metallerde, kripto para piyasasında ve borsalarda bir baskılanma söz konusu. Amerika Merkez Bankası FED 75 baz puanlık faiz artırma beklentisini sürdürüyor”

KUR TUZAĞINA DÜŞMEYİN UYARISI

“Yıl içindeki veya ay içindeki dalgalanmalar değil, miktar üzerinden emtia artırmanın daha önemli bir karar olduğunu düşünüyorum. Ekranlarda gram altın 960 olarak gösteriyor, hayır şu an 992 lira. Gördüklerinize değil piyasalara inanın. Dolar şu an 17,58 civarında. Kur tuzağına karşı çok uyanık olun.”

Etiketler: