Yüksek enflasyona rağmen Merkez Bankası’nın faizi 14’te tutması Türk Lirasi’ndaki değer kaybının sürmesine neden olurken dolardaki artış da devam ediyor. Dolar kuru 18’e koşuyor.

Uzmanlar TL’deki değer kaybını yüzde 80’e dayanan enflasyona rağmen politika faizinin yüzde 14’te tutulmasına bağlıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘yeni ekonomi modeli’ni açıklamış Merkez Bankası da ardından faizi düşürmüştü. MB faizi yedi aydır bu düşük seviyede tutuyor.

Kovid salgını ve ardından patla veren Rusya-Ukrayna savaşı, buna bağlı olarak Avrupa Birliği ve ABD’nin merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında faizi artırırması Türkiye’nin aksi yönde hareket etmesi krizi iyice derinleştirdi.

ART ARDA HAMLELER KRİZİ DERİNLEŞTİRDİ

MB, ayrıca dövizi baskılamak için kamu bankaları aracılığıyla milyar dolarlık rezervi eritti. Bu nedenle MB’nin net rezervleri 6 milyar dolarla 2002’den beri en düşük seviyelerde seyrediyor. Bankacılarsa swap hariç döviz rezervlerini eksi 55 milyar dolar hesaplıyor. Krizin derinleşmesine neden olan bir diğer etki ise BDDK’nın şirketlere döviz sınırlaması getirmsi oldu.

Öte yandan piyasaların gözü bu hafta MB’nin yıl sonu için mevcut yüzde 42,8 olan enflasyon tahminindeki revizyon ile ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararında olacak.

PİYASADA GÜNDEM DIŞARIDAN PARA GELİP GELMEYECEĞİ

Reuters’ın Türkiye anketine göre enflasyonun üçüncü çeyrekte yüzde 85’e yükselmesi ve yılı yüzde 70’te bitirmesi tahmin ediliyor. Reuters’a ismini vermeden konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, TL’nin mevcut ekonomi politikası nedeniyle her gün değer kaybettiğini vurguladı.

Piyasanın ana gündeminin yeni dış döviz kaynağının gelip gelmeyeceği olduğunu belirten banka işlemcisi “Ekonomiye taze kaynak ihtiyacı tarihte olmadığı kadar yüksek” dedi ve ekledi: “Bu hafta başlayacak ve üç-beş hafta yoğunlaşacak kurumsalların Kur Korumalı Mevduat (KKM) geri dönüşleri de piyasalarda takip ediliyor. Henüz KKM kaynaklı yüklü bir döviz talebi görmedik. Ancak KKM dönüşlerinin döviz talebi yaratıp yaratmayacağını TL’deki seyir için önemli olacak”
Fed kararı bekleniyor

FED’İN FAİZ ARTTIRMASI BEKLENİYOR

Dolar, bu hafta FED’den beklenen keskin faiz artırımı öncesinde destek bulurken, yatırımcılar küresel ekonominin yavaşladığına işaret eden verilerin etkisiyle güvenli liman para birimlerine yöneldi. FED’in çarşamba sona erecek para politikası toplantısından 75 baz puan faiz artırımına gideceği bekleniyor.

Etiketler:

, , , ,