Gübre fiyatındaki katlanma ve mazotun litresinin 30 lirayı aşması nedeniyle üretim yapamaz duruma gelen çiftçilerin yaşadığı krize Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran da değindi. “Çiftçiler, harcadığından daha az kazanıyor” diyen Aran Türkiye İş Bankası’nın 2008 yılından bu yana gerçekleştirdiği İş’le Buluşmalar Toplantısı’nın 44’üncüsünde İzmir’de konuştu.

TARIMI, STRATEJİK ÖNCELİKLİ ALANLARIMIZIN EN ÜSTÜNE KOYUYORUZ

‘Tarımda teknoloji ve sürdürülebilirlik’ konulu toplantının açılışında konuşan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran “Tarımı, stratejik öncelikli alanlarımızın en üstüne koyuyoruz. Çünkü bazı kavramlar vardır ki ne kadar konuşursak konuşalım, bu kavramın içi doldurulmadıkça, somut fiillerle, eylemlerle iş yapmadıkça çok da büyük katkısı olamıyor. Ülke olarak tarımın önemini, bizler için ne kadar kritik ve stratejik olduğunu hep konuşuyoruz.

ARTIK TARIMDA DA ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYARAK…

Ancak bunun hakkını vermede, bu alanda farklı bir yere gelme konusunda önemli eksiklikler olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde artık tarımda da elimizi taşın altına koyarak, sektörde gördüğümüz eksikliklerin giderilmesi, birtakım sorunların aşılması ve tarımda farklı bir hikâyenin yazılması için son derece aktif ve etkin bir İş Bankası göreceksiniz” dedi.

ÇİFTÇİ BİR SONRAKİ YIL NASIL EKECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Türkiye’nin bir tarım ülkesi olma konusunda büyük bir potansiyeli bulunduğunu vurgulayan Aran, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bloomberg’de yer alan habere göre tarım arazilerinin ve çiftçilerin azaldığına dikkat çeken Aran, tarımla uğraşmanın her geçen gün çok daha zor ve meşakkatli hale geldiğini ifade ederek “Tarımda kullanılan tüm girdilerin fiyatlarının arttığı bir ortamda bütün oyuncular, artan fiyatlara rağmen fiyat arttırmakla arttırmamak arasında kalıyor. Çiftçiler, harcadığından daha az kazanması nedeniyle bir sonraki yılı nasıl geçirebileceğini düşünüyor” dedi.

Etiketler:

, , ,