CHP Genel Başkan Yardımcısı , Ankara Şehir Hastanesi’nde malzeme eksikliği nedeniyle hastaların tedavilerinde sorun yaşandığı iddiasını TBMM gündemine taşımıştı.

İlgezdi, “Malzeme sıkıntısı ve beyin ameliyatlarında kullanılan CCN motoru eksikliği kaynaklı acil vaka kabul edilememesinden dolayı Ankara Şehir Hastanesi’nin acil servis uzmanlarının, özellikle acil kraniyotomi gereken vakaları inisiyatif kullanarak başkaca sağlık merkezlerine sevk etmesi konusunda uyarıldıkları iddia edilmektedir. AKP’nin sağlık sistemini getirdiği nokta işte budur. Sağlıkta devrim yaptıklarını söyleyen mevcut iktidar, sağlıkta çöküşün baş aktörüdür” demişti.

HASTANE İDDİALARI REDDETTİ

Konuya ilişkin Ankara Şehir Hastanesi Başhekimliği’nden açıklama geldi. Açıklamada iddialar reddedilerek şunlar denildi:

“Bazı basın yayın organlarında yer alan ve hastanemizdeki sağlık hizmeti sunumu süreçleri ve içeriği hakkında yanlış bilgiler içeren ifadelerin yer aldığı “Beyin ameliyatlarında kullanılan, özel olarak tasarlanmış motorlardan, hastanemizde 12 adet bulunduğu, bunların 10 tanesinin bakımsızlıktan kullanılmadığı ve malzeme eksikliğinden kaynaklanan nedenlerle polikliniklere hasta kabul edilmediği, 7/24 halkımızın hizmetinde olan ve deneyimli uzman ekiplerimizin gece gündüz özveriyle görev yaptığı acil servisimizde de yeni hasta kabul edilmekte sıkıntı yaşandığı” yönündeki haberler tamamen gerçek dışıdır.

Hastanemiz ameliyathanelerinde sözü edilen kraniotomi motorundan 25 adet mevcuttur. Herhangi bir arıza durumunda gerekli bakımları mevcut prosedürler kapsamında zamanında yapılmaktadır. An itibarıyla motorların tamamı aktif olarak çalışır durumdadır.

Ankara Şehir Hastanemizin acil tıp kliniği, sadece erişkin acil servisimizde günlük olarak, ambulans ile gelen ortalama 250 hastaya; ayaktan başvuran, 2.basamak ve üniversite hastanelerinden tarafımıza sevk edilen ortalama 2 bin hastaya acil sağlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetin sunumu sırasında ambulans ile gelen hiçbir hasta reddedilmediği gibi; ayaktan, her türlü sağlık sorunu ile başvuran bütün hastalara da sağlık hizmeti sunumu, tıbbi kaidelerin gerektirdiği gibi, deneyimli uzman hekimlerimiz ve sağlık ekiplerimiz tarafından Sağlık Bakanlığı’mızın tüm prosedürleri yerine getirilerek sürdürülmektedir.

Acil servisimizden, “yoğun bakımda boş yatak yokluğu, cerrahi malzeme eksikliği ve benzeri nedenler” ile hiçbir şekilde hasta reddi olmamaktadır.”

Etiketler:

, , , ,