Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in Kurucu ve CEO’su Changpeng Zhao ile videokonferans yoluyla görüştü. Bakan Nebati sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Binance kurucusu Sayın Changpeng Zhao ile videokonferans aracılığıyla bir görüşme gerçekleştirdik. Blokzincir ekosistemi, kripto varlıklar konularında değerlendirmeler yaptık” ifadelerini kullandı.

19 MİLYAR DOLAR SERVETİ VAR

Binance’in kurucusu ve CEO’su olan Zhao’nun serveti 2022’de 85,6 milyar dolar erimişti. Küresel finans piyasaları yüksek faiz oranlarının ve enflasyon kaygısının ağırlığı altında ezilirken, Zhao, bu sıkılaşma fırtınasında serveti en çok eriyen 10 milyarderden biri olmuştu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre ‘CZ’ olarak da tanınan Changpeng Zhao 19 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 19. insanı konumunda bulunuyor.

DÖRT BAŞLIKTA DÜZENLEME GÜNDEMDE

Öte yandan, hükümet, kripto varlıklarla ilgili 4 ana başlıkta düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da sene başında kripto para borsası Binance’ın Türkiye’nin yetkilileriyle bir araya gelmişti. Elitaş daha sonra, kripto varlıklarla ilgili Meclis’te kendisini ziyaret eden sektör temsilcileriyle de görüşmüştü.

Son olarak 2022 Mayıs’ta Elitaş ve Mahir Ünal, kripto para düzenlemesiyle ilgili Meclis’te Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcileri, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve uzmanlarla bir araya geldi.
Kripto varlıklarla ilgili yasal mevzuat konusunda uzun süredir çalışmalarını sürdüren hükümet, öncelikle genel bir çerçeve düzenleme yapmayı, ardından da küresel şirketlere Türkiye’de şirket kurma şartı, sermaye zorunluluğu, güvenli saklama ve bireysel yatırımcıların vergilendirilmesi gibi düzenlemeleri getirmeye hazırlanıyor.

Etiketler:

, , ,