Dolar ve altın kurunda yükselişler Haziran ayında devam ederken gözler bu yükselişlerin kalıcı olup olmamasına döndü. Dolar 16 seviyelerinde baskılarla karşılaşırken gram altın 1000 TL seviyesine ulaştı. Elinde döviz ve altın tutanlar ise Temmuz ayına beklenen pik seviyesini merak etti. Piyasa Uzmanı Tunç Şatıroğlu, yeni videosunda altın ve dolara ilişkin yeni yorumlarda bulundu. İşte Şatıroğlu’nun piyasa değerlendirmesi.

“SÜPER BONO İLE İNSANLARI KORKUTUYORLAR”

Dolar/TL kurunda baskılanma sinyalleri gelirken, Süper Bono iddiaları da yatırımcıları tedirgin etmeye başladı. Kur yorumları ile yatırımcıları bilgilendiren Tunç Şatıroğlu, Dolar/TL kurunda 17 TL seviyesine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Dolar/TL’de 17’ye yaklaştık. Bir kaç gün kaldı. Uyarılarda bulunmak istiyorum. Enflasyonu tercih ettik diyorlar. Büyümeyi tercih ettik diyorlar. İnsanlar dolar alacak. O zaman dolar çıkacak. Dolar çıkınca dolar satarak onu baskılamaya çalışıyorlar. Satacak dolar da kalmadı. Sonra Süper Bono çıkacak diyerek insanları korkutup terörize ediyorlar. Turizmde en ucuz müşteriye hizmet eden şirketler var. Böyle bir ortamda dolar çıkar. Doları aldığınızda nakit olarak dursun. Yeni bir gelişme olduğunda onu bozamıyorsunuz. Bundan dolayı nakit kalmalı. Banka bu konuda güvenli. Dolarda durmakta fayda var. Bu bir yerden sonra hızlanacak. O zaman faiz artırılacak. Buna mecbur kalacaklar. Faiz artmak zorunda kalacaklar. “

DEĞERLİ METALLERDE ZAFİYET OLABİLİR

Şatıroğlu altına ilişkinse enflasyondan dolayı bir kaç gün gerileme yaşanabileceğinin altını çizerek Salı gününe dikkat çekti. Dolar endeksinde yaşanan gerilemenin ise değerli metaller üzerinde zafiyet oluşturacağını belirten Şatıroğlu, “Dolar endeksi yükselişte sınırlı kaldı. 102’nin kırılması iyidir dedik. Ama sınırlı kaldı. Dolar endeksinde biraz daha zafiyet bekliyoruz. Bu değerli metalleri etkileyecek. Altındaki durum biraz daha farklı. Enflasyon açıklandıktan sonra biraz düşüş görebiliriz. Altında şu an yatay bir durum var. Yukarı yönde bir atak bekliyorum. Beklentiler dahilinde de enflasyon açıklanabilir. Piyasalarda bir kaç gün satış olabilir. Altındaki yükseliş Salı gününe kalabilir. Gümüşteki yükseliş ise aldatıcı. ” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

, , ,