Altın fiyatları ile ilgili tüm bilinenlerin bir kenara atıldığını ifade eden kuyumcular altın fiyatlarındaki yükselişten etkilenen vatandaşların alışkanlıklarının da değiştiğini belirtti.

YÜZ YILLIK ALIŞKANLIKLAR BİR ANDA YOK OLDU

Altının kalbinin attığı Kapalıçarşı esnafı son zamanlarda altın fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle düğün sezonu açılsa bile işlerin istenildiği gibi gitmediğini söyledi. “Düğün sezonunda en çok, bilezik, kolye gibi altın işçiliği de olan ürünler satıyorduk şimdi bu satışlar tarih oldu” diyen kuyumcular vatandaşların yeni alışkanlıklarını açıkladı. Satanken zarar etmek istemeyen vatandaşların bilezik ve ya kolye gibi ürünler yerine artık farklı altın ürünlerine yöneldiğini belirten sektör temsilcileri bu yaz çeyrek altın, tam altın ve ya ata altın satışlarının arttığını belirtti.

Altın fiyatlarındaki artış ve enflasyonun yüzde 150’yi geçtiği bir ekonomik ortamda altın sektöründe dikkat çeken değişiklikler yaşanıyor. Bu yaz düğün yapacak olan çiftler altın bilezik, kolye ve ya altın takımlar almak yerine bozdururken daha az zarar edecekleri daha çok işçiliğe dayanmayan ürünlere yöneliyor.

Düğün yapacak olan çiftlerin düğün yaptırdıktan hemen sonra altınları bozdurduğunu belirten kuyumcular o nedenle düğün hazırlığındaki çiftlerin artık çeyrek altına ve tam altına yöneldiğini ifade etti. Bu yaz evliliğe adım atan çiftlerin artık set almak yerine setin sadece kolyesini aldığını açıklayan kuyumcular altın alımında adetler düştüğü gibi altının gramajının da düştüğünü söyledi.

Eskiden 5 bilezik alanlar şimdi 3 bilezik alıyor, eskiden 20 gram bilezik alanlar artık 10 gram bilezik alıyor diyen kuyumcu Emre Öztürk, vatandaşın düğün bitince satarken zarar etmemek için tüm alışkanlıklarını değiştirdiini açıkladı. Altın fiyatları sürekli artarken birde işçilik maliyetlerinin de arttığını söyleyen kuyumcu Emre Öztürk, fiyat artışları Kapalıçarşı piyasasını çok hızlı bir şekilde etkiledi dedi. Vatandaşın küçük ürünler alarak düğünleri geçiştirmeye çalıştığını ifade eden kuyumcu Emre Öztürk, “Fiyatlarının artması sadece ürünlerin adetlerinde değil gramajlarında azalmaya neden oluyor” dedi.

YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER HANGİ ALTINI TERCİH ETSİN?

Yurtdışında yaşananlarında iç piyasayı çok etkilediğini açıklayan altın sektörünün temsilcileri kuyumcular yatırım yapacak olan vatandaşlara altın fiyatlarının artacağını ve bunu göz önünde bulundurarak yatırım yapacaklarsa ziynet altınları , ata altınları gibi altınları tercih etmesini öneriyor.