Akıllı telefonunuzda herhangi bir pil sorunu mu yaşıyorsunuz veya cihazın pilinin artık eskisi gibi çalışmadığını mı hissediyorsunuz? Pekala, endişelenmenize gerek yok; telefonun pil sağlığını veya durumunu kontrol etmenin yolları vardır. Telefonunuzun pil ömrünü iyileştirmenin ve pil sağlığının zamanla nasıl bozulduğunu takip etmenin yollarını sizlere açıklıyoruz.

ANDROİD TELEFONUNUZUN PİL SAĞLIĞI NASIL KONTROL EDİLİR

Tüm akıllı telefonların pil sağlığını veya sıcaklığını kontrol etme seçeneği yoktur. Bu nedenle, kullanıcılar bir üçüncü taraf hizmetine güvenmek zorunda kalacaklar. Samsung gibi markalar, telefonunuzun pil sağlığı hakkında bazı ayrıntılar alma seçeneği sunar. Ancak, insanlara AccuBattery uygulamasını Play Store üzerinden indirmelerini tavsiye edebiliriz. Bu uygulama birçok kişi tarafından uzun zamandır kullanılıyor ve gerçekten çok fazla bilgi sunmaya yardımcı oluyor.

ACCUBATTERY UYGULAMASINI İNDİRİN

Servis, kullanıcılara, telefonlarının pilinin zarar görmesini istemiyorlarsa, telefonlarını yalnızca yüzde 80’e kadar şarj etmelerini tavsiye ediyor. Bataryanın uzun ömürlü olması için telefonu asla tam olarak şarj etmemelisiniz. Uygulamanın, şarj seviyesi yüzde 80’e ulaştığında herkesin alarm kurmasına izin veren bir bildirim sistemi vardır ve ardından şarj cihazının fişini çekebilirsiniz.

Uygulama, akıllı telefonunuzun sıcaklığını bile gösterir. Bu nedenle oyun oynarken, cihazı şarjda tutun veya başka bir şey yaptığınızda uygulama size sıcaklığı verir. Bunu günlük olarak kontrol etmeniz gerekmese de, telefonunuzun sıcaklığının 50 santigrat derecenin altında kaldığından emin olun.

Ekran açıkken veya kapalıyken şarj cihazınızın telefonu şarj etmek için ne kadar zaman harcadığıyla ilgili ayrıntıları bile alırsınız. Ayrıca şarj hızı, şarj süresi tahmini, şarj durumu, şarj akımı ve daha fazlası hakkında ayrıntılar vardır. Pil kullanım istatistikleri de “Deşarj” bölümünde görüntülenir. Ekran açıkken veya kapalıyken ortalama pil kullanımına ilişkin veriler ve birçok başka ayrıntı var. Tüm bunlar, telefonunuzun pil sağlığı ve durumu hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak ve bu da daha uzun vadede pil ömrünüzü artırmanıza yardımcı olacaktır.

Derin Uyku özelliği de vardır. Uygulama, bir süre kullanmadığınızda telefonunuzun derin bir uykuya girdiğini söylüyor ve bunun yüzdesi daha yüksekse, o zaman biraz güç tasarrufu yapıyorsunuz demektir. Uygulama, her bir şarj seansının telefonunuzun piline ne kadar zarar verdiğini gösterir. Daha yüksek bir şarj yüzdesinin telefonun pilinin hasar görme olasılığını artırdığını söylediğinden, bir kullanıcının şarj seviyesini yüzde 80’in altında tutmasını önerir.

Apple’ın kendisi, “iPhone’unuz şarj olurken biraz ısınabilir. Pilinizin ömrünü uzatmak için pil çok ısınırsa, yazılım şarjı yüzde 80’in üzerinde sınırlayabilir.” Benzer şekilde, Samsung ayrıca “telefonunuzun pilinin ömrünü korumak için maksimum şarjın yüzde 85 ile sınırlandırılması gerektiğini” iddia ediyor.

SAMSUNG TELEFON

Ayarlar > Pil ve cihaz bakımı > Teşhis’e gidin. Artık sağlık durumunu kontrol etmek için pil durumuna dokunabilirsiniz. Telefonun iyi çalışıp çalışmadıklarını test edebileceğiniz veya düzeltmeniz gereken başka özellikleri de (Kamera, hoparlör ve daha fazlası) vardır.

Ayrıca Cihaz Bakımı bölümünün altındaki Optimize Et düğmesine dokunabilirsiniz ve herhangi bir yüksek pil kullanımı sorunu varsa, o zaman öğreneceksiniz. İyi olan şey, hizmetin, telefonunuzda herhangi bir kötü amaçlı yazılım uygulaması olup olmadığını veya uygulama çökme sorunlarıyla karşı karşıya olup olmadığını size bildirmesidir.

BİR ANDROİD TELEFONUN PİL ÖMRÜ NASIL İYİLEŞTİRİLİR?

Her Android akıllı telefonun Ayarlar uygulamasında, pil kullanım sorununu nasıl çözebileceğiniz veya daha fazla güç tasarrufu yapabileceğiniz konusunda öneriler bulabileceğiniz bir “Pil” bölümü vardır. Bunun üzerine tıklamanız ve ihtiyaçlarına göre ilgili seçenekleri işaretlemeniz yeterlidir. Akıllı telefonunuz temelde hangi uygulamaların veya özelliklerin çok fazla pil tükettiğini bilir, böylece onları kapatabilirsiniz.

Bu özellik, pilinizi tüketen uygulamaları görüntüler, böylece onları hemen kapatabilirsiniz. İşin iyi yanı, bu uygulamaları veya özellikleri devre dışı bırakma seçeneklerine hemen sahip olmanız ve bunu her biri için ayrı ayrı yapmanız gerekmez.

İnsanlar GPS’i kapatabilir; Pilden tasarruf etmek için Otomatik parlaklığı açık tutun, ekran yenileme hızını 60Hz olarak değiştirin ve otomatik ekran kapatma süresini 30s olarak değiştirin. Kullanıcılar ayrıca arka planda çalışan bazı gereksiz uygulamaları da kapatabilir.

Cihazı 15 saniye hareketsiz kaldıktan sonra kilitlemek her zaman daha iyidir ve ayrıca konum servislerini devre dışı bırakabilirsiniz. Telefonunuz daha az güç tükettiği için Karanlık modu kullanmak daha iyidir. Kişi Her Zaman Ekranda Kapalı tutmaya çalışmalı. Taşınabilir erişim noktası özelliğini kullanmanız gerekmiyorsa, kapatmayı unutmayın. Bir süre sonra pil ömründe bir değişiklik fark edeceksiniz. Kenar aydınlatması gibi özellikler de pili tüketir, böylece devre dışı bırakmayı düşünebilirsiniz. Tüm Android telefonlarda bulunan pil tasarrufu seçeneği her zaman kapatılabilir. Bu aynı zamanda acil durumlarda pil tasarrufu yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Etiketler:

, , , ,