Dolar kurundaki oynaklık akaryakıt fiyatlarında günlük artışlara neden oluyor. 10 Haziran cuma akşamı benzin ve otogaza büyük zam geliyor. Çarşamba akşamı da motorine hatırı sayılır bir zam gelmiş ve perşembe gününün ilk saatlerinde zamlı fiyatlar pompaya yansıdı.

BENZİNİN LİTRE FİYATINA BİR YILDA YÜZDE 268 ZAM GELDİ

İstanbul da bir yıl önce Haziran ayında benzinin litre fiyatı 7 lira 72 kuruştu. 2022 yılının Ocak ayında ise yine İstanbul’da benzinin litre fiyatı 12 lira 29 kuruştu. Bir yıl içinde benzin fiyatlarına yüzde 268 zam geldi. Bu zamlarda küresel krizden daha çok döviz kurlarındaki oynaklık etkili oluyor. Bu akşam geleceği açıklanan benzin ve LPG zammının da pompaya yansıyacağı açıklandı.

ENERJİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞTAN ZİYADE DÖVİZ KURU FİYATLARI YUKARIYA ÇEKİYOR

Küresel piyasalarda Ukrayna ve Rusya’daki savaş nedeniyle enerji sektöründe genel bir yükseliş olduğunu söyleyen akaryakıt sektörü temsilcileri Türkiye’deki benzin, LPG ve motorindeki fiyat artışların çoğunun dolar kurundaki yükselişten kaynaklandığını açıkladı. Bu gece yarısından itibaren benzin ve LPG’de zam beklendiğini açıklayan akaryakıt sektörü temsilcileri pazartesi günü de yeniden motorinde artış öngördüklerini aktardılar.

OĞUZ DEMİR: MOTORİNE BÜYÜK ZAM GELİYOR

Sektör temsilcileri 10 Haziran Cuma akşamı benzine 2 lira 18 kuruş LPG’ye ise 55 kuruş zam beklediklerini aktarırken Karar yazarı Oğuz Demir’de pazartesi akşamından itibaren geçerli olmak üzere 2 lira 55 kuruşun üzerinde zam geleceğini duyurdu. Gelmesi beklenen zamlardan sonra motorinin litre fiyatının 31 lirayı benzinin litre fiyatının ise 29 lirayı aşması beklenirken LP’nin fiyatının ise 12 liranın üzerine çıkması bekleniyor.

ALAATTİN AKTAŞ BU GECE GELECEK ZAM ORANINI DUYURDU

Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu gece benzine v LPG’ye zam geleceği bilgisini paylaştı. Alaattin Aktaş’ta sektör kaynakları gibi benzine 2 lira 18 kuruş LPG’ye ise 55 kuruş zam geleceğini duyurdu.

CHP’Lİ VEKİLDEN 1 LİRA 45 KURUŞ BİRDEN ARTACAK PAYLAŞIMI

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Burhanettin Bulut da akaryakıta zam geleceğini duyuran isimler arasında yer aldı. Adana milletvekili Burhanettin Bulut sosyal medyadan benzine 1 lira 45 kuruş zam beklediğini duyurdu.

Etiketler:

, , , ,