IPSOS Araştırma’nın akaryakıt fiyatlarına gelen zamların ardından yaptığı son ankette dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı. Yapılan araştırma otomobil kullanımının giderek azaldığını gösterdi.

Araştırmaya göre her dört araç sahibinden üçü artık ailecek araba gezintilerinden vazgeçtiklerini belirtiyor, her on araç sahibinden yedisi artık alışverişe araba ile gitmediğini ifade ediyor: On araç sahibinden dokuzu, aracını eskiden her istediğinde kullandığını ancak artık gerekli olmadıkça kullanmadığını belirtiyor.

10 ÇALIŞANDAN 7’Sİ İŞE TOPLU TAŞIMAYLA GİDİYOR

Her on araç sahibinden yedisi eskiden işe araç ile giderken artık bundan vazgeçtiğini belirtiyor. Bu duruma bir çare olarak yakın oturan iş arkadaşlarının araçlarını işe gidiş geliş için ortak kullanmaya başladıklarını söylüyor. Araç sahiplerinin yarısından fazlası bu yönteme başvurarak yakıt masrafını paylaştıklarını ifade ediyorlar.

ARAÇ SAHİPLERİ ARAÇLARINI DAHA AZ KULLANIYOR

Akaryakıta gelen zamlarla birlikte araç sahipleri araçlarını daha az kullanma eğiliminde. Araç sahiplerinin yüzde 91’i araçlarını daha az kullandığını belirtirken sadece yüzde 8’i her zamanki gibi kullanmaya devam ettiğini söylüyor.

Araç sahiplerinin yüzde 87’si daha önce istediği vakti aracını kullandığını ama şimdi gerekli olmadıkça kullanmamaya çalıştığını belirtiyor. Araçları ile artık hafta sonu gezmeye gitmediğini söyleyen araç sahiplerinin oranı yüzde 76, alışverişe araçları ile gitmeyenlerin oranı yüzde 69.

HER 2 KİŞİDEN 1’İ DEPOSUNU TAM DOLDURMUYOR

Her 100 araç sahibinden 9’u eskisine göre daha az miktarda benzin almakta. Araç sahiplerinin yüzde 51’i daha önce araçlarının deposunu tam doldururken bugün gerektiği kadar aldığını, yüzde 39’u hiçbir zaman deposunu tam doldurmadığını ama şimdi eskisine göre daha az akaryakıt aldığını söylüyor.

ARAÇ SAHİPLERİNİN YÜZDE 28’İ ARAÇLARINI SATIP YERİNE YENİSİNİ ALMAMAYI DÜŞÜNÜYOR

Araç sahiplerinin yüzde 60’ı aracını satmayı düşünmezken, yüzde 12’si aracını satıp yerine yenisini almayı istiyor. Diğer taraftan araç sahiplerinin yüzde 28’i araçlarını satıp yerine de yenisini almamayı düşünüyor.

Etiketler:

, , ,