ile Genelkurmay Başkanı’nın görevinin, birer yıllık sürelerle 72 yaşına kadar cumhurbaşkanı kararıyla uzatılabilmesi öngörüldü.

Böylelikle bu yıl 30 Ağustos’ta yaş haddinden emekli olması gereken Orgeneral Yaşar Güler ile yola devam edilecek. Güler emekli olsa en kıdemli orgeneral ve kuvvet komutanı Hasan Küçükakyüz’ün Genelkurmay Başkanlığı’na atanma ihtimali doğacak ve 101 yıl sonra ilk kez Genelkurmay Başkanlığı karacılardan havacılara geçecekti.

TSK’da halen Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever de kıdem açısından önde yer alıyor. Ancak Avsever kuvvet komutanlığında bir yılını doldurdu. Küçükakyüz ise 5 yıldır Kuvvet Komutanlığı yapıyor.

Küçükakyüz’ün bu yıl 30 Ağustos’ta emekli olması ve yerine de Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan’ın atanması bekleniyor. Deniz Kuvvetleri’nde ise Kuvvet Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın görev süresinin uzatılması ya da yerine Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun atanabileceği belirtiliyor. Aynı düzenleme kapsamında bedelli askerlikten yararlanamayan yoklama kaçağı ve bakaya 550 bin kişiye de askerlik affı getiriliyor.

Etiketler:

,