ABD’de, enflasyon ve resesyon ikilemi arasında artan belirsizliklerin güvenli liman olarak görülen varlıklara yönelimi hızlandırması sonucunda dolar endeksi 20 yılın zirvesini gördü.

Küresel çapta yüksek seyreden enflasyon karşısında merkez bankalarının bol likidite döneminden sıkı para politikalarına geçişi ivme kazanırken, bu durum dolar talebinin güçlü kalmasını beraberinde getirdi.

ABD ÖNCELİĞİNİ ENFLASYONA VERDİ

ABD Merkez Bankası (Fed) önceliğini enflasyonun kontrol altına alınmasına verdi. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) politika duruşunu gerektiği gibi ayarlama kararlılığının sorgulanmaya başlanması halinde yüksek enflasyonun kalıcı hale gelebileceği riskine işaret edilen tutanaklarda, Fed yetkililerinin faiz artışı işaret edildi.

DOLAR ENDEKSİNİN YILBAŞINDAN BU YANA OLAN YÜKSELİŞİ YÜZDE 12

Tutanaklar öncesi dolar endeksi, dün 107,3 ile Aralık 2002’den bu yana en yüksek seviyeyi test ederken, bugün dünkü kapanış seviyesine göre yüzde 0,2’lik düşüşle 106,7 seviyesine gerilese de 20 yılın zirvesindeki yerini korudu. Dolar endeksinin yılbaşından bu yana olan yükselişi ise yüzde 12’ye yaklaştı.

EURO/DOLAR PARİTESİ 20 YILIN DÜŞÜĞÜNDE

Fed’in “şahin” politikalarını agresif şekilde devam ettireceği beklentileri ile güçlenen dolar, diğer para birimleri üzerinde de baskı yarattı. Euro/dolar paritesi, dün 1,0162 ile son 20 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından bugün 1,0190 seviyesinde hareket etti.

Paritenin yılbaşından bu yana olan kaybı ise yüzde 10’u geride bıraktı. Sterlin/dolar paritesi ise 1,20’nin altındaki seyrine devam ederek Mart 2020’den bu yana gördüğü en düşük seviyelerdeki hareketini sürdürdü.

Öte yandan, güçlü seyreden dolar, emtia fiyatlarını da baskıladı. Brent petrolün varil fiyatı hafta başından bu yana yüzde 10’a yakın değer kaybıyla 100 dolar sınırına çekildi.

Bakırın libresi yılbaşından bu yana yüzde 21 düşüşle 3,5 dolara indi. Hafta başından bu yana yüzde 3,8 değer kaybeden altının ons fiyatı ise şu sıralarda 1.744 dolardan alıcı buluyor.

Etiketler:

,