Yüz binlerce işçinin beklediği karar imzalandı ve yürürlüğe girdi. Kamu kurumlarında çalışan işçilere Kurban Bayramı öncesi ödeme yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar dün gece Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçileri almaları gereken ilave tediye ödemelerinin ilkini 4 Temmuz’da alacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre ikinci ek tadiye ödemesi ise 16 Aralık 2022 tarihinde işçilerin hesabına yatırılacak.

YÜZBİNLERİN BEKLEDİĞİ EK ÖDEMELERİN YARISI TEMMUZ’DA KALAN YARISI DA ARALIK’TA

Dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan ve yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe giren ilave tediye ödemeleri hakkındaki karara göre ilave tediye ödemesine hak kazananlara ödemelerin 2 parça şeklinde yapılacağı belirtiliyor. Resmi Gazete’deki karar göre 2022 yılının ilave tediye ödemesinin birinci yarısı 4 Temmuz 2022 pazartesi günü, ikinci yarısının ise 16 Aralık 2022 Pazartesi günü yapılacak.

YÜZ BİNLERCE İŞÇİYE ÖDENECEK OLAN İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ NEDİR? KİMLERE ÖDENİR?

Türk Dil Kurumu yani TDK’ya göre tevdiye kelimesi ek ödeme ya da ikramiye anlamı taşıyor. İşte devlet kamu kurum ve kurulularında çalışanlara da ikramiye ödemeleri yapılıyor.

İLAVE TEVDİYE ÖDEMELERİ KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ HESAPLARDA OLACAK

2022 Kurban Bayramı 9 Temmuz Cumartesi günü başlıyor. İlave tevdiye ödemelerinin ilk kısmı ise çalışanların hesaplarına 4 Temmuz Pazartesi günü yatırılacak. Kurban Bayramı arefe günü 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Kurban Bayramı bilindiği gibi 4 gündür ve bayram bitişi de 13 Temmuz Çarşamba gününe denk geliyor. 13 Temmuz Çarşamba günü çalışanlar yeniden işbaşı yapacaklar.

HER YIL MAAŞLARI ORANINDA TEVDİYE ÖDEMESİ YAPILIYOR

Genel ve katma bütçeli kamu kurumlarında, sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan şirket ve kurumların ve tüm büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyelerinde işçi statüsünde çalışan personelerin ücret sistemlerine bakılmaksızın her yıl için maaşının bir aylık tutarında olan ve devletçe verilen ikramiye ödeneğine tevdiye ödeneği deniyor. İlave tevdiye ödeneğine hak kazanan işçi sayısının 700 binin üzerinde olduğu biliniyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yurt genelinde tüm belediyelerde işçi statüsü ile çalışan ve sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurumlarda işçi statüsü ile çalışan tüm personel ilave tevdiye ödemesi hakkına sahiptir. Bu ödemleler taşeron şirketlerde çalışan işçilere yapılmaz. Ek tevdiye ödemesinden yararlanmak için çalışılan kurumda kadrolu işçi olunması gerekiyor.