4 Milyon aileye 12 ay boyunca toplamda 15 milyar liralık liralık Aile Destek Programı’nın ödemeleri 29 Temmuz 2022 Cuma günü başlıyor. Hanelerin gelirlerine göre 450-600 lira arasında destek ödenecek. Peki Türkiye Aile Destek Programına başvurular nereden ve nasıl yapılıyor? En son başvuru tarihi ne zaman? İşte ayrıntılar…

PAKETİN KAPSAMLARI GENİŞLETİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye Aile Destek Programı’nın kapsamları genişletildi. Gelen yeni pakete göre, elektrikten doğalgaza, eğitimden sağlığa ve doğum yardımına kadar yeni içerikler eklendi. Bu paket ile ekstra bir dezavantaja gerek kalmaksızın sosyoekonomik düzeyi belirlenin altında olan vatandaşlara da sosyal yardım desteği sağlanacak. 4 milyon haneye 15 milyarlık destekten çalışan ve emeklilerin de faydalanma imkânı sağlandı. Destek programı için genel şartları taşıyan emekli ve çalışanlar da başvuru yapacak.

CUMA GÜNÜ HESAPLARA YATIRILMAYA BAŞLANACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dağıtılacak olan 15 milyarlık destek paketleri 29 Temmuz Cuma günü hesaplara yatırılmaya başlanacak. Hanelerin gelir durumlarına göre aylık 450,550 ve 600 lira arasında destek verilecek. Yıllık 5 bin 400 ila 7 bin 200 lira arasında destek verilmiş olacak. Destekler 12 ay boyunca düzenli olarak sağlanacak.

BAŞVURULAR NERDEN VE NASIL YAPILIYOR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabiliyor. İhtiyaç sahibi herkes destekten yararlanabilecek. Daha önce hiçbir sosyal yardımdan faydalanmamış vatandaşlar da başvuru yapabilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1.833 liradan az olması gerekiyor. 4 kişilik bir ailede 7 bin 300 liranın altında gelir varsa destekten yararlanılabilir. Program ilk açıklandığında net asgari ücret 4 bin 253 lira olduğundan kişi başı gelir şartı 1.417 liraydı.

Asgari ücretteki artış bu yardımı almayı da kolaylaştırdı. Gelir hesabında hanedeki tüm bireylerin maaş, ücret, yevmiye gibi gelirleri ile düzenli sosyal yardım gelirleri hesaplamaya dahil ediliyor. Ev arsa gibi gayrimenkullerde rayiç bedel 240’a, binek araba, kamyon gibi motorlu araçlarda rayiç bedel 120’ye bölünerek aylık hane gelirine katkısı bulunuyor. Yani gelir tespitinde tüm unsurlar.

Etiketler:

, , , ,