Bugün iç bölgelerde başlayacağı duyurulan yağışlı hava tüm tüm yurtta etkili olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), yaptığı haritalı hava durumu tahmininde 5 gün boyunca yurt genelinde beklenen yağışlara karşı vatandaşlara dikkatli olunması çağrısında bulundu.

ŞİDDETLİ YAĞIŞLAR SABAH BAŞLAYIP GECE YARISINA KADAR DEVAM EDECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı uyarıda yağışlı havanın sabah saat 09.00’da başlayacak gece saat 23.00’a kadar devam edeceğini belirterek yağışların genellikle İçanadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi’nin büyük kesiminde Doğu Anadolu Bölgesi’nde kuzeydoğu bölümünde ve Akdeniz Bölgesi’nde etkili olacağını açıkladı.

ŞİDDETLİ YAĞIŞLAR HANGİ ŞEHİRLERİ VURACAK?

Yapılan hava durumu değerlendirmesine göre şiddetli yağışlar bugün 33 kentte etkili olacak. İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından uyarılan kentlerin listesi:

KARADENİZ BÖLGESİ: Bolu, Karabük, Kastamonu, Amasya, Tokat, Çorum, Gümüşhane, Bayburt, Artvin ile Ordu, Giresun ve Trabzon

AKDENİZ BÖLGESİ: Isparta, Burdur çevreleri, Antalya, Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye, Mersin

İÇANADOLU BÖLGESİ: Kırıkkale, Sivas, Yozgat, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman, Ankara, Çankırı

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Kars ve Ardahan çevreleri

ANİ SEL VE SU BASKINLARINA KARŞI UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün için uyardığı 33 kentte gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini yer yer de sağanak yağışların kuvvetli olacağını belirterek gerek idari gerekse yerel yönetimler ile vatandaşlara ani sel, su baskınlarına karşı tedbirli olunması uyarısı yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı uyarılarda ayrıca ulaşımda aksamalara neden olacak yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr, hortum oluşma riskine karşıda dikkatli olunması ve tedbir alınması gerektiğini belirtti.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNİ

8Haziran Salı günü sadece Ege Bölgesi’nin kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yağış görünmüyor.

9 Haziran Perşembe günü Ege Bölgesi’nin güneybatı kesiminde küçük bir alan ile Güneydoğu Anadolu ile İçanadolu Bölgesi’nin küçük bir kısmında yağış yok.

10 Haziran Cuma günü yağışlı hava yurdun kuzeyine doğru çekilirken güneyde kıyı kentlerinde güneş görülüyor.

11 Haziran Cumartesi günü ise yağışlı hava yurdun batı bölgelerinde devam ederken Karadeniz Bölgesi’nin doğu kesimlerinde güneş yüzünü gösteriyor.

12 Haziran Pazar günü ise yağışlı hava yeniden yurdun büyük kesiminde etkili oluyor.